Reklama

Upamiętnili walczących w Powstaniu Styczniowym

17/03/2018 12:30

Uroczystość upamiętniająca 155. rocznicę wymarszu pierwszego oddziału z Galicji Wschodniej na pomoc Powstaniu Styczniowemu odbyła się 15 marca w Cewkowie (gm. Stary Dzików). Właśnie tego dnia w 1863 roku z tutejszych lasów pod dowództwem pułkownika Leona Czachowskiego do walki wyruszył 500-osobowy oddział ochotników z Galicji.

Uroczyste obchody tego wydarzenia[paywall] rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Cewkowie. Po modlitwie referat wygłosił Piotr Makara, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie. Przypomniał on o licznych związkach mieszkańców ziemi lubaczowskiej z trwającym powstaniem narodowym i formach pomocy temu ruchowi.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się do miejsca, skąd w 1863 roku wyruszyli ochotnicy z Galicji Wschodniej. Teraz stoi tam obelisk upamiętniający to wydarzenie.

Tam w swoim wystąpieniu Grażyna Zagrobelna, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie przypomniała, jak ważna jest pamięć o naszych przodkach i historii.

Reklama

Dla uczczenia pamięci powstańców kompania honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oddała salwę honorową, po czym delegacje uczestników uroczystości złożyły kwiaty pod pomnikiem.

Oprawę muzyczną zapewnił zespół sygnalistów „Echo Karpat”. Na zakończenie uroczystości, w sali narad na terenie szkółki leśnej w Kolonii odbył się koncert zespołu Cztery Pory Roku z Oleszyc.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama