Zacny patron Szkoły Podstawowej w Olszanach w gminie Krasiczyn ma swój mural. Budynek placówki ozdobiło malowidło utalentowanej autorki Weroniki Nalepy, przedstawiające papieża Jana Pawła II. Jego uroczyste odsłonięcie miało miejsce w poniedziałek, 9 czerwca.
Na wstępie należy zaznaczyć, że Szkoła Podstawowa w Olszanach należy do Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II. Taki patron zobowiązuje, dlatego w misję oraz wizję wychowania realizowaną w placówce wpisane są głoszone przez Niego wartości. W tym roku dyrekcja szkoły postanowiła uczcić pamięć o patronie w wyjątkowy sposób, ozdabiając jego wizerunkiem jedną ze ścian budynku. Z inicjatywy dyrektor SP w Olszanach Barbary Nawojskiej-Synus i przy wsparciu Rady Rodziców cel udało się zrealizować. Mural wykonała pochodząca z gminy Orły Weronika Nalepa, która ma już na koncie podobne dzieła powstałe na szkołach w innych częściach naszego regionu, a koszt wykonania placówka pokryła ze swojego budżetu.
– Taki sposób uczczenia Jana Pawła II zrodził się w mojej głowie jakiś czas temu. Ten mural jest swego rodzaju pomnikiem, który mogą podziwiać uczniowie w drodze do szkoły, jak i przejeżdżający w jej pobliżu. Jest nie tylko ozdobą budynku, ale przede wszystkim symbolem naszej tożsamości, pamięci i wdzięczności. Chcemy, by jego obecność inspirowała uczniów, nauczycieli i wszystkich odwiedzających naszą szkołę do refleksji i działania zgodnego z tym, czego nauczał Jan Paweł II – powiedziała dyrektor placówki w Olszanach B. Nawojska-Synus, która z okazji poświęcenia muralu podjęła w szkolnych progach zaproszonych gości.
Reklama
Wśród tych byli m.in. starosta powiatu przemyskiego Bożena Ryczan, wójt gminy Krasiczyn Krzysztof Dobrowolski, przedstawiciele Rady Gminy Krasiczyn i przedstawiciele duchowieństwa.
Starosta B. Ryczan, zwracając się do zgromadzonej na sali gimnastycznej młodzieży, zaznaczyła, że należenie do Sieci Szkół Jana Pawła II jest wielkim zaszczytem i z pewnością odciska piętno w sercach uczniów i ich rodzin.
– Ojciec Święty był bardzo wymagający, także wobec siebie i my też powinniśmy – mówiła.
Przytoczyła też cytat ze słów Jana Pawła II, który brzmi „Jeślibyś chciał znaleźć źródło, musisz iść pod prąd”, podkreślając potrzebę ponoszenia pracy i wysiłku w poszukiwaniu głębszej prawdy oraz złożyła podziękowania nauczycielom i dyrekcji szkoły za to, że starają się prowadzić młodzież drogą prawdy i wiary.
Wydarzenie uświetnił występ artystyczny w wykonaniu młodszych i starszych członków szkolnej społeczności, a zwieńczeniem było odsłonięcie i poświęcenie muralu JP II zdobiącego elewację placówki.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze