Reklama

Uroczysta sesja na pół wieku gminy

Sierpniowa, jubileuszowa sesja Rady Gminy Lubaczów, zorganizowana na 50-lecie utworzenia gminnej jednostki samorządowej w obecnych granicach administracyjnych, stała się sposobnością do uhonorowania tych, którzy poprzez prowadzoną działalność i dzięki własnemu dorobkowi zyskały uznanie lokalnego samorządu.

Warto przypomnieć, że w obecnych granicach administracyjnych gmina Lubaczów funkcjonuje od stycznia 1973 r. – na mocy ustawy z 29 listopada 1972  r. To już okrągłe pół wieku. Jubileusz ten władze gminy zaakcentowały, organizując okolicznościową sesję z udziałem starosty Zenona Swatka, posłanki Teresy Pamuły i burmistrza miasta Diosd na Węgrzech Geza Spetha, który przybył wraz z delegacją. Obecność gości z Węgier nie była przypadkowa. Tego dnia parafowano umowę o współpracy pomiędzy oboma samorządami, która prowadzić ma do zacieśnienia więzi i wspólnych działań. Na dobry początek przyszłych wzajemnych kontaktów i wymiany doświadczeń włodarz miasta Diosd otrzymał z rąk burmistrza gminy Lubaczów pamiątkową płaskorzeźbę.

Reklama

Do Księgi Pamiątkowej Gminy Lubaczów wpisali się też oficjalnie uhonorowani tego dnia tytułem i statuetką „Zasłużony dla Gminy Lubaczów”. Są to: Stanisław Kusk – nagrodzony wyróżnieniem za wysiłek włożony w budowanie społeczeństwa obywatelskiego i oddanie się służbie publicznej, a także lata sumiennej pracy dla dobra mieszkańców gminy; Bronisław Koczan – wyróżniony za działalność na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej, bezinteresowną służbę mieszkańcom gminy, jak również dzielenie się swoim doświadczeniem i wiedzą z młodym pokoleniom strażaków ochotników; Zespół Pieśni i Tańca Kresy – doceniony za wkład w promocję gminy i kultywowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego poprzez działania artystyczne; burmistrz miasta Diosd Geza Speth – wyróżniony za całokształt działań oraz inicjatywy na rzecz rozwoju współpracy pomiędzy gminą Lubaczów a węgierskim Diosd oraz zaangażowanie służące promocji kultury polskiej i Gminy Lubaczów na Węgrzech. Do grona wyróżnionych zalicza się też dr Zygmunt Kubrak – wieloletni dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie, niestrudzony badacz i popularyzator dziejów ziemi kresowej czasów nowożytnych i lokalnej historii, niestety stan zdrowia nie pozwolił mu na osobistą obecność na uroczystości.

Zwieńczeniem sesji, podczas której nie zabrakło też krótkiego rysu historycznego dotyczącego gminy Lubaczów, był koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Kresy”.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama