Spore poruszenie wśród mieszkańców wzbudziła plotka o tym, że przemyski magistrat kupił sobie samochód terenowy z wysokiej półki – forda rangera raptora za... ponad ćwierć miliona złotych. Plotka okazała się prawdą, ale z miejskiego budżetu nie wydano na to cacko ani grosza.
Prawdziwy „smok” marki Ford Ranger Raptor o numerze rejestracyjnym RP 99999 wzbudził spore zainteresowanie, stojąc na urzędowej kopercie poniżej pomnika króla Jana III Sobieskiego.
Wyglądało na to, że może być własnością magistratu. Skierowaliśmy więc właśnie takie zapytanie do Urzędu Miejskiego w Przemyślu, a także kilka innych:
Z nieoficjalnych informacji, jakie do nas dotarły, wynikało, że pojazd został zakupiony z puli pieniędzy (darowizn) przeznaczonych na działalność związaną z uchodźcami z Ukrainy.
A jeśli tak by było, chcieliśmy wiedzieć, czy informacja o tym została zaakceptowana przez odpowiednie instytucje, które przekazały/przekazują darowizny na wspomniany cel.

Ford ranger raptor jest od kilkunastu dni własnością przemyskiego magistratu. Kosztował dokładnie 265 tys. 588 zł 21 gr.
– Ostatnie miesiące i napływ do Przemyśla uchodźców pokazały, jak wielu narzędzi potrzebujemy, aby skutecznie działać w sytuacjach kryzysowych. Przekazane w tym roku na specjalne konto Urzędu Miejskiego w Przemyślu darowizny pozwoliły nam na zaspokojenie wielu pilnych potrzeb – jedną z ostatnich jest kupno samochodu. Będzie wykorzystywany przez nasze zarządzanie kryzysowe, które do tej pory nie miało własnego pojazdu – wyjaśnił Witold Wołczyk z Biura Prezydenta Miasta Przemyśla.
– Samochód jest już wykorzystywany do[paywall] obsługi Centrum Pomocy Humanitarnej oraz punktu recepcyjnego na dworcu kolejowym. Do tej pory korzystaliśmy do tego celu z samochodów innych jednostek, między innymi użyczonych przez Polski Czerwony Krzyż. Jednak użyczający powoli odbierają już swoje pojazdy. Z pięciu pozostało nam dwa – dodał.
Prawdą jest, że to samochód z wyższej półki, a ze względu na różnorodność zastosowania w sytuacjach kryzysowych jest przystosowany zarówno do przewozu osób, jak i niezbędnego sprzętu (np. agregatu prądotwórczego, czy całych palet artykułów spożywczych).
Ponadto to wóz mogący się poruszać w trudnym terenie. Ma również możliwość dołączenia przyczepy, aby zwiększyć możliwości załadunkowe.
– Ford ranger raptor został zakupiony w trybie zapytań ofertowych, na co pozwalają zapisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zapytania ofertowe skierowaliśmy do około 10 podmiotów, mających w swojej ofercie samochody spełniające wymagania – wyjaśnił W. Wołczyk.
Warto przypomnieć, że dzięki darowiznom przemyski urząd przekazał w br. dwie karetki na potrzeby Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu, który z kolei wykorzystuje je do udzielania pomocy humanitarnej. Wartość obu to ponad 1 mln zł.
– Darowizny w postaci karetki i innych pojazdów przekazaliśmy również na potrzeby służb działających we Lwowie, dofinansowaliśmy także zakup samochodu dla przemyskiej policji, która także jest mocno zaangażowana w działalność na rzecz uchodźców. Zakupiony dla potrzeb zarządzania kryzysowego samochód w przyszłości nadal będzie służył mieszkańcom. Ma zostać przekazany na potrzeby działalności Ochotniczej Straży Pożarnej, którą planujemy reaktywować w naszym mieście – podsumował W. Wołczyk.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy."Do niczego wersja Raptor nie była nikomu potrzebna ale akurat taką wersję otrzymaliśmy z dostępnością na już." Niechcem ale muszem, cóż począć.
"Do niczego wersja Raptor nie była nikomu potrzebna ale akurat taką wersję otrzymaliśmy z dostępnością na już." Niechcem ale muszem, cóż począć.