Pierwsze, wiosenne burze już za nami, małymi krokami już coraz bliżej do zbliża się lato. To pora nie tylko wakacji i wycieczek, ale również sezon burzowy. A co za tym idzie – związanych z nim niebezpieczeństw.
Skutki burzy są różne. Jeden z najmniej niebezpiecznych to przemoknięcie. Ale burza, w połączeniu z wiatrem, może też stanowić realne zagrożenie podczas górskich wycieczek bądź przebywania w terenie zalesionym. Jeśli dojdzie wówczas do powalenia drzewa, ryzykujemy utratą zdrowia, a nawet życia.
Najbardziej niebezpieczne są wyładowania elektryczne, popularnie zwane piorunami. Są one groźne zarówno dla ludzi i zwierząt, jak i budynków i urządzeń elektrycznych.
Mogą zranić, poparzyć, wywołać pożar, a nawet zabić. W Polsce, w ubiegłym roku na początku sezonu burzowego dziennie uderzało[paywall] nawet 30 tys. piorunów.
W obliczu ciągłych zmian klimatycznych i występowania trąb powietrznych, które jeszcze kilka lat temu oglądaliśmy tylko w filmach, trzeba się liczyć z tym, że z roku na rok może być jeszcze groźniej.
Najważniejsza podczas burzy jest szybka reakcja. Dobrze zatem wiedzieć, że nadchodzi i móc się do niej przygotować.
Pomocne mogą się okazać radary burz udostępniane online. Wcześniejsza wiedza pozwala na zaplanowanie wyjazdów i aktywności tak, by uniknąć nawałnicy.
Najbezpieczniejszą opcją jest jej przeczekanie w zamkniętym pomieszczeniu. Ostatecznie – w samochodzie oddalonym od drzew.
Gdy burza zastanie nas podczas zwiedzania, lepiej pozostać w sklepie, muzeum, kościele, czy udać się do baru lub restauracji.
Jeśli nie ma takiej możliwości, schronić można się również pod mostem lub w zagłębieniu terenu, pamiętając, by nasze ciało nie stykało się z żadnym metalowym elementem, który łatwo przewodzi prąd.
Należy unikać przebywania w wodzie, na otwartych przestrzeniach, pod drzewami i słupami. Im niżej się znajdziemy, tym lepiej. Nie należy też w tym czasie używać telefonów komórkowych.
Nie tylko radary burz, ale i alerty rozsyłane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa mogą się przyczynić do zabezpieczenia się przed potencjalnym zagrożeniem.
Sytuacja monitorowana jest 24h/dobę, 7 dni w tygodniu i w przypadku stwierdzenia realnego zagrożenia obejmującego konkretny teren, przez operatorów sieci komórkowych rozsyłana jest bezpłatna wiadomość SMS o mającym nadejść zagrożeniu.
Zawiera ona również wskazówki, w jaki sposób się przed nim zabezpieczyć. Warto zatem spoglądać co jakiś czas na ekran telefonu, by być na bieżąco.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze