Jarosławskie przejścia dla pieszych zyskały nowe oznakowanie. To piktogramy przypominające o tym, by zbliżając się do pasów, zachować ostrożność i zrezygnować z używania telefonów komórkowych. To najnowsza inicjatywa klubu radnych Wspólnie Zmieniajmy Jarosław.
Pod koniec czerwca w pobliżu kilku przejść dla pieszych w Jarosławiu namalowane zostały symbole przekreślonego telefonu wraz z napisem Smart Stop. Pierwsze znaki wykonali radni rządzącego w mieście klubu radnych WZJ, bo to oni byli pomysłodawcami akcji oznakowania przejść.
Ich działania[paywall] to wyraz troski o bezpieczeństwo pieszych użytkowników ruchu drogowego, a przede wszystkim pokłosie zmian w przepisach mówiących, że to pieszy ma pierwszeństwo na pasach.
Radni chcieli swoją akcją przypomnieć, że pieszych nie zwalnia to z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności, bo – choć nabyli nowe przywileje – wciąż nie mogą wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.
Co więcej obowiązuje ich zakaz korzystania z telefonu czy innych urządzeń elektronicznych ograniczających możliwość obserwacji i oceny sytuacji na drodze. Czy wymalowane na ziemi „zakazy” sprawią, że mieszkańcy Jarosławia rzadziej przez ulice będą przechodzić wpatrzeni w ekran swoich telefonów? Zobaczymy.
Na razie czekamy na to, by symbol przypominający o zakazie używania komórek na przejściach się upowszechnił. Jarosławski ratusz zapowiada, że stanie się tak już wkrótce – nowe oznakowanie wykonają pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Młodzież i tak to ma w nosie i nie zawraca na to uwagi za i pilicja inie karaja za telefon i słuchawki na uszach
Więcej farby, zamalować wszystko i wszędzie, tak ekologicznie.
Młodzież i tak to ma w nosie i nie zawraca na to uwagi za i pilicja inie karaja za telefon i słuchawki na uszach
Więcej farby, zamalować wszystko i wszędzie, tak ekologicznie.