Przy udziale Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez 4 Kompanię Zmechanizowaną 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, pocztów sztandarowych i licznie przybyłych zaproszonych gości oddano w Birczy hołd żołnierzom Armii Krajowej, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i Lokalnej Samoobrony, broniącym mieszkańców gminy.
Uroczystości odbyły się 5 maja, w Hucie Brzuskiej, przy obelisku odsłoniętym w maju ub.r. Upamiętnienie, które zostało sfinansowane ze środków Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, przypomina o tych, którzy bronili mieszkańców gminy Bircza w czasie okupacji niemieckiej i terroru nacjonalistów ukraińskich po zakończeniu II wojny światowej.
Rys historyczny dotyczący tamtych tragicznych wydarzeń przedstawił dr Artur Brożyniak, historyk z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie.
W obchodach uczestniczyło wielu znamienitych gości, w tym przedstawicieli władz administracji rządowej i samorządowej.
„Serdecznie dziękuję wszystkim, dzięki którym wzniesienie tego obelisku było możliwe. Słowa podziękowania kieruję także w kierunku Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie za merytoryczną pomoc i sfinansowanie obelisku. (...) Wreszcie dziękuję[paywall] wykonawcom, szczególnie panu Janowi Lichocie – prezesowi Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Birczy oraz panu Eugeniuszowi Kosowi. To wszystko nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie społeczna inicjatywa mieszkańców Huty Brzuskiej, którzy zwrócili się do Rady Gminy Bircza z wnioskiem o wyrażenie zgody na postawienie obelisku” – napisał już po wydarzeniu na profilu w mediach społecznościowych wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola.
Wyjątkową oprawę nadali uroczystościom pod pomnikiem żołnierze 4. Kompanii Zmechanizowanej 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, a także obecni przedstawiciele Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa i członkowie drużyny harcerskiej działającej przy Szkole Podstawowej w Birczy.
Kwiaty pod obeliskiem złożyły poczty sztandarowe: Koła Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Birczy, OSP Huta Brzuska, Koła Łowieckiego Bór i Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Birczy, jak również zaproszeni goście. Nie zabrakło okolicznościowych wystąpień oraz modlitwy, którą poprowadził ks. Proboszcz Piotr Niemczyk.
Podczas uroczystości prezes Oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP w Przemyślu st. chor. w st. spocz. Józef Bojarski uhonorował też w imieniu Zarządu Oddziału Inwalidów Wojennych RP w Przemyślu osoby zasłużone dla dobra inwalidów wojennych. Krzyżem 100 lat Związku Inwalidów Wojennych RP odznaczony został Jerzy Góralewicz, a Srebrną Odznaką Honorową Związku Inwalidów Wojennych RP Urszula Kapuścińska.
Odczytano uroczysty apel pamięci i oddano salwę honorową, a całość wzbogacił montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Birczy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze