Reklama

W Birczy złożyli hołd bohaterom tej ziemi [ZDJĘCIA]

Przy udziale Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez 4 Kompanię Zmechanizowaną 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, pocztów sztandarowych i licznie przybyłych zaproszonych gości oddano w Birczy hołd żołnierzom Armii Krajowej, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i Lokalnej Samoobrony, broniącym mieszkańców gminy.

Uroczystości odbyły się 5 maja, w Hucie Brzuskiej, przy obelisku odsłoniętym w maju ub.r. Upamiętnienie, które zostało sfinansowane ze środków Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, przypomina o tych, którzy bronili mieszkańców gminy Bircza w czasie okupacji niemieckiej i terroru nacjonalistów ukraińskich po zakończeniu II wojny światowej.

Rys historyczny dotyczący tamtych tragicznych wydarzeń przedstawił dr Artur Brożyniak, historyk z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie.

W obchodach uczestniczyło wielu znamienitych gości, w tym przedstawicieli władz administracji rządowej i samorządowej.

Reklama

„Serdecznie dziękuję wszystkim, dzięki którym wzniesienie tego obelisku było możliwe. Słowa podziękowania kieruję także w kierunku Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie za merytoryczną pomoc i sfinansowanie obelisku. (...) Wreszcie dziękuję[paywall] wykonawcom, szczególnie panu Janowi Lichocie – prezesowi Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Birczy oraz panu Eugeniuszowi Kosowi. To wszystko nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie społeczna inicjatywa mieszkańców Huty Brzuskiej, którzy zwrócili się do Rady Gminy Bircza z wnioskiem o wyrażenie zgody na postawienie obelisku” – napisał już po wydarzeniu na profilu w mediach społecznościowych wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola.

Wyjątkową oprawę nadali uroczystościom pod pomnikiem żołnierze 4. Kompanii Zmechanizowanej 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, a także obecni przedstawiciele Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa i członkowie drużyny harcerskiej działającej przy Szkole Podstawowej w Birczy.

Kwiaty pod obeliskiem złożyły poczty sztandarowe: Koła Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Birczy, OSP Huta Brzuska, Koła Łowieckiego Bór i Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Birczy, jak również zaproszeni goście. Nie zabrakło okolicznościowych wystąpień oraz modlitwy, którą poprowadził ks. Proboszcz Piotr Niemczyk.

Reklama

Podczas uroczystości prezes Oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP w Przemyślu st. chor. w st. spocz. Józef Bojarski uhonorował też w imieniu Zarządu Oddziału Inwalidów Wojennych RP w Przemyślu osoby zasłużone dla dobra inwalidów wojennych. Krzyżem 100 lat Związku Inwalidów Wojennych RP odznaczony został Jerzy Góralewicz, a Srebrną Odznaką Honorową Związku Inwalidów Wojennych RP Urszula Kapuścińska.

Odczytano uroczysty apel pamięci i oddano salwę honorową, a całość wzbogacił montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Birczy.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama