Reklama

W Borownicy oddali hołd ofiarom [ZDJĘCIA]

Minęło 78 lat od tragicznych wydarzeń w Borownicy. Tu pamięć o zbrodni sprzed lat jest wciąż żywa.

20 kwietnia 1945 r. spalono w Borownicy 150 domów i 70 wolno stojących stodół. Wieś praktycznie przestała istnieć. Z rąk przedstawicieli Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów zginęło wówczas – według szacunkowych danych – od 60 do 220 osób, w tym kobiety i dzieci.

Jak czytamy w opracowaniu pracownika rzeszowskiego oddziału IPN Artura Brożyniaka, nacjonaliści[paywall] ukraińscy do zniszczenia Borownicy zmobilizowali ok. 230 uzbrojonych ludzi, których podzielono na dwie grupy uderzeniowe. Dziś to już historia, ale na terenie gminy Bircza wciąż żywa.

Co roku upamiętnia się tu ofiary tamtego smutnego czasu. W tym roku kolejny raz zorganizowano obchody rocznicowe z udziałem władz gminy i powiatu przemyskiego, a także 3 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, który pełnił wojskową asystę honorową.

Przy pomniku pomordowanych mieszkańców wartę wystawiła 1 Próbna Drużyna Harcerska Hufca Ziemi Przemyskiej im. Orląt Przemyskich, działająca przy Szkole Podstawowej im. mjr. Henryka Dobrzańskiego Hubala w Birczy.

Nie zbrakło pocztów sztandarowych lokalnych organizacji, w tym Koła Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Birczy. Po apelu pamięci oddana została salwa honorowa, a całą uroczystość zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez przybyłe delegacje.

Uroczystości przy pomniku poprzedziła też okolicznościowa msza święta koncelebrowana przez proboszczaa parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Borownicy ks. Bogusława Folusiewicza i ks. por. Macieja Skrzypskiego.

Reklama


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości