Na stronie internetowej miasta i gminy Dubiecko pojawił się specjalny komunikat, ostrzegający mieszkańców przed próbami wyłudzania pieniędzy. Do mieszkańców co najmniej kilku miejscowości dzwoniły „dziwne” osoby, proszące o... przekazanie gotówki. Podawały się za policjantów. Jak nic, to kolejny zmasowany atak oszustów – tym razem metodą „na policjanta”.
„Fałszywy” funkcjonariusz policji podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Prosi, aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na policję. Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta.
Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do niej łatwy dostęp. Przestępcy, podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował. Tuż po przekazaniu umówionej kwoty kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.
– Oszuści znowu próbowali wyłudzić pieniądze. Kilka dni temu na terenie Dubiecka do wielu osób dzwonili z fałszywymi informacjami. Podawali się za policjantów. Telefony do prywatnych osób z informacją, że bliska osoba miała poważny wypadek i potrzebuje pilnie wsparcia finansowego. I że aby pomóc bliskiej osobie, należy przekazać policji pieniądze. Uważajmy! Nie dajmy się zwieść – apeluje burmistrz miasta i gminy Dubiecko Jacek Grzegorzak.
Sygnały potwierdzili policjanci z Komisariatu Policji w Dubiecku. Na szczęście oszuści tym razem pozostali z niczym. Nikt nie dał się nabrać.
– Bądźmy czujni! Pamiętajmy, że policja nigdy nie prosi o wpłaty gotówki. Funkcjonariusze nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie akcjach. Nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsce ich przechowywania. Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu – powiedziała oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu starszy aspirant Małgorzata Czechowska.
Jak nie stać się ofiarą oszustów?
*zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń, nie daj się zmanipulować;
*nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności, jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz;
*zadzwoń do członka rodziny i upewnij się czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje;
*nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom;
*nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów;
*zachowaj czujność; jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta, zakończ rozmowę telefoniczną i nie wdawaj się w rozmowę z oszustem; *poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.I oczywiście policja nic nie może . Policja tylko apeluje , prosi .
I oczywiście policja nic nie może . Policja tylko apeluje , prosi .