Reklama

W gminie Przeworsk po raz kolejny upamiętnili braci Olejarków i Cieślów [ZDJĘCIA]

Gmina Przeworsk po raz kolejny wspominała pochodzących z Grzęski – księdza dziekana Antoniego Olejarkę pseud. „Olejarz” i kapitana Stanisława Olejarkę pseud. „Oko” oraz pochodzących ze Studziana – Tadeusza Cieślę pseud. „Zbik” i Edwarda Cieślę pseud. „Zabawa”.

Okazją do przypomnienia tych ważnych dla tego regionu postaci były wpisujące się w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (w kalendarzu przypadający 1 marca) gminne obchody.

W pierwszej ich części młodzież ze Szkoły Podstawowej w Grzęsce wystawiła w miejscowym kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego okolicznościowy montaż słowno-muzyczny, a po nim proboszcz tamtejszej parafii ks. Kazimierz Jurczak odprawił mszę św. w intencji żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którą uświetniły[paywall] poczty sztandarowe: Wojska Polskiego, Ochotniczej Straży Pożarnej w Grzęsce i miejscowej szkoły podstawowej.

W kolejnej części uczestnicy wydarzenia przenieśli się przed Wiejski Dom Kultury, gdzie symbolicznie powiewała wciągnięta na maszt flaga państwowa i gdzie wybrzmiał hymn państwowy odegrany przez Orkiestrę Dętą Gminy Przeworsk.

Również tutaj pełną heroizmu postawę Żołnierzy Wyklętych podkreślił gospodarz gminy Daniel Krawiec, odnosząc się jednocześnie nie tylko do wydarzeń z przeszłości, ale i do tych toczących się na wschodnią granicą. Swoje wystąpienie miał także syn kpt. Stanisława Olejarki – Janusz Olejarka, który przybliżył życiorysy Żołnierzy Niezłomnych.

Uczczono ich także  okolicznościowym apelem poległych, odczytanym przez ppor. Macieja Kołodzieja oraz salwą honorową oddaną przez żołnierzy 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza w Jarosławiu.

Finałem uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą braci Olejarków przez delegacje samorządów gminy i powiatu, dzieci kpt. Stanisława Olejarki – Barbarę Olejarkę-Słodką i Janusza Olejarkę, przedstawicieli wojska i rodziny oraz społeczności wsi Grzęska.

A już 5 marca, w samo południe odbędzie się druga część obchodów – Bieg Tropem Wilczym pamięci Braci Cieślów i Olejarków.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama