Odsłonięcie obelisku niepodległościowego oraz poświęcenie ośrodka dla seniorów i osób niepełnosprawnych to chyba najważniejsze wydarzenia tego roku dla mieszkańców podprzeworskiego Gwizdaja.
Obelisk powstał w Gwiazdaju z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. To było ostatnie w tym roku upamiętnienie, które odsłonięto na terenie gminy Przeworsk[paywall]. Autorem projektu jest prof. dr hab. Jerzy Kierski z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Poświęcenia dokonał ks. prałat Tadeusza Gramatyka. Uroczystość uświetnił występ recytatorski ucznia Szkoły Podstawowej w Rozborzu i zarazem harcerza Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Franciszka Wlazło, przygotowanego pod czujnym okiem Marty Całki. Franciszek zaprezentował wiersz Adama Mickiewicza Reduta Ordona. Na finał uroczystości grupa rekonstrukcji historycznej z Ujeznej oddała salwę honorową.
Uroczystość odsłonięcia obelisku połączona została z poświęceniem powstającego Ośrodka dla Seniorów i Osób Niepełnosprawnych w Gwizdaju, świadczącego całodobowe usługi opiekuńcze z pobytem, który tworzy Stowarzyszenie Akademia Innowacji Społecznych.
Po oficjalnej uroczystości przedstawiciele akademii Sabina Południak i Jan Solarz przedstawili efekty dotychczasowej działalności, a także wręczyli podziękowania dla części wolontariuszy, którzy włączyli się w bezinteresowną pomoc na rzecz stowarzyszenia i powstającego ośrodka. Podziękowania otrzymali m.in.: profesor Jerzy Kierski, Daniel Krawiec, Agnieszka Bukowa-Jedynak, Teresa Wielgos, Danuta Sobala, Katarzyna Ziętek, Andrzej Byrwa i Justyna Solarz. Wspomnieli również o rzeszy osób, które pomagają stowarzyszeniu. – Dzięki temu możliwa jest realizacja różnych działań i stworzenie placówki, która będzie wzorcowym przykładem połączenia wysokiego standardu z troską o komfort psychiczny podopiecznych i domową ciepłą atmosferę – powiedziała S. Południak.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze