Podczas warsztatów uczestnicy innowacyjnego projektu realizowanego w Zespole Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, pod fachowym okiem mistrza kuchni z zamku w Dubiecku, produkowali wyroby kuchni włoskiej. Przygotowywali m.in.: ciasto makaronowe, formowali makaron tagliatelle oraz pierożki ravioli w różnych odsłonach z ciekawymi farszami.
Projekt pod nazwą „Kuchnia śródziemnomorska” realizowany jest w jarosławskim „spożywczaku” od listopada 2017 r. Jego uczestnicy to 12 uczennic i 1 uczeń z klasy trzeciej o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych. Oczywiście najpierw musieli poznać teorię z zakresu surowców i potraw kuchni śródziemnomorskiej, ale główną część zajęć stanowiła nauka poprzez praktykę. Finałem były warsztaty kulinarne[paywall]. Przeprowadzone zostały w szkolnej pracowni gastronomicznej pod hasłem: „Gotowanie z Mistrzem, Gotowanie z VIP-em”.
W przedsięwzięcie zaangażowało się wiele osób, wśród nich byli m.in.: Marcin Polański (kucharz restauracji zamku w Dubiecku, absolwent jarosławskiej szkoły, „Mistrz – głównodowodzący działaniami w pracowni”), Lucyna Paulo (naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jarosławiu, „VIP – Główna Degustatorka Potraw”, Dorota Wierzbińska-Dubaj (dyrektor ZSSChiO; VIP) czy Rafał Jułga (dyrektor hotelu Bacówka Radawa&SPA). Całość nadzorowały nauczycielki przedmiotów zawodowych, realizatorki projektu – Wanda Mazurek i Agnieszka Siwoń.
W warsztatach wzięli udział nie tylko uczniowie, ale i zaproszeni goście. Zostali poproszeni o założenie fartuchów lub zapasek i czynne włączenie się w proces „produkcji”. D. Wierzbińska-Dubaj i R. Jułga ochoczo, sprawnie i profesjonalnie wałkowali ciasto na pierożki ravioli. Naczelnik L. Paulo dokładnie doglądała wszystkich czynności, a na koniec degustowała i oceniała jakość wyrobów.
Warto dodać, że termin warsztatów zbiegł się z Dniem Otwartym Szkoły. Tak, aby gimnazjaliści odwiedzający placówkę mogli nie tylko zobaczyć, jak wyglądają zajęcia w pracowni zawodowej, ale także zasięgnąć informacji o ciekawych zajęciach dodatkowych w ramach kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych.
Projektem innowacyjnym zajmowali się nauczyciele, którzy w latach 2016 – 2017 w ramach programu Erasmus+ odbyli staże zawodowe w restauracjach we Włoszech lub Hiszpanii, a teraz podzielili się wiedzą i umiejętnościami z uczniami ZSSChiO. Oprócz wspomnianych już Wandy Mazurek i Agnieszki Siwoń, byli to także Robert Porczak i Urszula Machaj.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Mistrz? ha ha ubaw po pachy :P Ten polański to gwiazda jarosławskich i okolicznych restauracji jak szybko się zapalił to szybciej się wypalił he he
M.Polański ,,mistrz" promowany przez panią Mazurek i kilku innych nauczycieli z tej szkoły od pierwszego dnia kiedy pojawił się w ,,spożywczaku" PRZEREKLAMOWANY ten gwiazdor...
Ha ha Polański mistrz
Mistrz? ha ha ubaw po pachy :P Ten polański to gwiazda jarosławskich i okolicznych restauracji jak szybko się zapalił to szybciej się wypalił he he
M.Polański ,,mistrz" promowany przez panią Mazurek i kilku innych nauczycieli z tej szkoły od pierwszego dnia kiedy pojawił się w ,,spożywczaku" PRZEREKLAMOWANY ten gwiazdor...