Reklama

W mieście Krasickiego inauguracja programu Model Dostępnej Szkoły Podstawowej

W Rzeszowie wiceminister resortu funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podpisała z wójtem gminy Dubiecko Jackiem Grzegorzakiem umowę, w której ramach właśnie w mieście Ignacego Krasickiego – po raz pierwszy w Polsce – testowany będzie Model Dostępnej Szkoły Podstawowej.

– Wszystkie dzieci zasługują na równe szanse. Szkoły to miejsca, w których dzieci zdobywają wiedzę, uczą się postaw i nawiązują relacje z rówieśnikami. Aby były gotowe na przyjęcie uczniów ze specjalnymi potrzebami, muszą się stać prawdziwie dostępnymi. Temu właśnie służy projekt Dostępna Szkoła – powiedziała podczas uroczystości M. Jarosińska-Jedynak, odpowiadająca za program „Dostępność Plus”[paywall].

Co to za projekt?

Projekt powstał z myślą o szkołach podstawowych wymagających poprawy szeroko rozumianej dostępności. Przede wszystkim poprzez eliminowanie barier w różnych obszarach, m.in.: architektonicznym, technicznym, edukacyjno-społecznym czy związanym z organizacją̨, procedurami i zatrudnieniem oraz kompetencjami kadry nauczycielskiej.

Reklama

– Aby wsparcie trafiło do jak największej liczby placówek, zwiększyliśmy budżet konkursu o 30 milionów złotych, obecnie to prawie 130 milionów. Dzięki zwiększeniu puli inwestycje w dostępność będą możliwe w prawie 200 szkołach podstawowych w całej Polsce – dodała M. Jarosińska-Jedynak.

Przed przystąpieniem do projektu zgłoszone szkoły zostały poddane tzw. kontrolom dostępności. Tak, aby możliwe było pełne zdiagnozowanie ich potrzeb i dopasowanie wsparcia do indywidualnej sytuacji każdej placówki.

Wśród nich znalazła się Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ignacego Krasickiego w Dubiecku. Teraz placówki (poprzez organy prowadzące) otrzymają pieniądze m.in. na: przeprowadzenie działań modernizacyjnych, zakup pomocy dydaktycznych i wyposażenia. Placówki otrzymają również środki na działania podnoszące świadomość oraz kompetencje nauczycieli i specjalistów szkolnych.

– Dostępna szkoła to szkoła, w której każde dziecko może w pełni rozwinąć swój potencjał. To miejsce, w którym każdy uczeń, każdy nauczyciel oraz rodzic może uczestniczyć w życiu szkoły, bez względu na ograniczenia wynikające z posiadanej niepełnosprawności czy specjalnych potrzeb – podsumowała wiceminister resortu funduszy i polityki regionalnej.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama