W Rzeszowie wiceminister resortu funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podpisała z wójtem gminy Dubiecko Jackiem Grzegorzakiem umowę, w której ramach właśnie w mieście Ignacego Krasickiego – po raz pierwszy w Polsce – testowany będzie Model Dostępnej Szkoły Podstawowej.
– Wszystkie dzieci zasługują na równe szanse. Szkoły to miejsca, w których dzieci zdobywają wiedzę, uczą się postaw i nawiązują relacje z rówieśnikami. Aby były gotowe na przyjęcie uczniów ze specjalnymi potrzebami, muszą się stać prawdziwie dostępnymi. Temu właśnie służy projekt Dostępna Szkoła – powiedziała podczas uroczystości M. Jarosińska-Jedynak, odpowiadająca za program „Dostępność Plus”[paywall].
Projekt powstał z myślą o szkołach podstawowych wymagających poprawy szeroko rozumianej dostępności. Przede wszystkim poprzez eliminowanie barier w różnych obszarach, m.in.: architektonicznym, technicznym, edukacyjno-społecznym czy związanym z organizacją̨, procedurami i zatrudnieniem oraz kompetencjami kadry nauczycielskiej.
– Aby wsparcie trafiło do jak największej liczby placówek, zwiększyliśmy budżet konkursu o 30 milionów złotych, obecnie to prawie 130 milionów. Dzięki zwiększeniu puli inwestycje w dostępność będą możliwe w prawie 200 szkołach podstawowych w całej Polsce – dodała M. Jarosińska-Jedynak.
Przed przystąpieniem do projektu zgłoszone szkoły zostały poddane tzw. kontrolom dostępności. Tak, aby możliwe było pełne zdiagnozowanie ich potrzeb i dopasowanie wsparcia do indywidualnej sytuacji każdej placówki.
Wśród nich znalazła się Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ignacego Krasickiego w Dubiecku. Teraz placówki (poprzez organy prowadzące) otrzymają pieniądze m.in. na: przeprowadzenie działań modernizacyjnych, zakup pomocy dydaktycznych i wyposażenia. Placówki otrzymają również środki na działania podnoszące świadomość oraz kompetencje nauczycieli i specjalistów szkolnych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze