Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na budowę ogólnodostępnych, szybkich stacji ładowania pojazdów elektrycznych i pełnienie roli operatora oraz dostawcy usług ładowania na 31 miejscach obsługi podróżnych. W naszym regionie stacje mają znaleźć się na MOP-ach Chotyniec i Hruszowice.
Na każdym MOP-ie przewidziana jest budowa szybkich stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych osobowych i ciężarowych. Dla tych pierwszych to cztery miejsca (cztery punkty) o docelowej, łącznej mocy 600 kW, w tym m.in. dwa punkty po 150 kW. Dla pojazdów ciężarowych docelowa, minimalna łączna moc to 3600 kW, w tym dwa punkty ładowania o mocy minimalnej 350 kW (MOP-y na sieci bazowej TEN-T).
W przypadku budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych najbardziej problematyczna jest konieczność doprowadzenia do MOP-ów przyłączy o mocy wystarczającej do zasilania ładowarek. Wymaga to poniesienia bardzo dużych nakładów finansowych. Obecnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje nabór wniosków o dofinansowanie budowy przyłączy (skierowany do Operatorów Sieci Dystrybucyjnych – OSD) oraz konkurs na dofinansowanie budowy ładowarek elektrycznych o dużych mocach (skierowany do Operatorów Stacji Ładowania – OSŁ)[paywall].
Przetarg na dzierżawę miejsc do ładowania dotyczy MOP-ów o obecnej funkcji podstawowej (z miejscami postojowymi i sanitariatami), na drogach sieci TEN-T, w ciągu autostrad: A1, A2 i A4 oraz dróg ekspresowych: S3, S7, S8, S17, S19 i S61. Na oferty GDDKiA czeka do 1 kwietnia br. Okres dzierżawy to 20 lat z możliwością przedłużenia o kolejne 5 lat.
Wiadomo, że wśród 31 wytypowanych miejsc obsługi podróżnych, na których powstaną stacje ładowania pojazdów, są cztery na Podkarpaciu, z czego dwa w naszym regionie. Na autostradzie A4 stacje powstaną na MOP-ach w Chotyńcu i Hruszowicach (dodatkowo na MOP-ie Paszczyna Południe; czwarta na Podkarpaciu na MOP-ie na drodze S19 – Kamień Wschód i Zachód.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze