Ślubowanie pierwszoklasistów to jedno z ważniejszych wydarzeń wpisanych w tradycje szkolne przemyskiego „Słowaka”. W tym roku nowi uczniowie zostali uroczyście przyjęci w poczet szkolnej braci w dniu 26 września, a wydarzeniu towarzyszyło wręczenie stypendiów i nagród dla wyróżniających się absolwentów szkoły oraz jej obecnych uczniów.
Przybyłych przywitała dyrektor szkoły Aneta Bednarczyk, wyrażając radość z faktu, że pierwszoklasiści wybrali właśnie I LO, a nauczyciele i uczniowie starszych klas będą mogli im towarzyszyć na drodze ku dojrzałości.
Istotną częścią wydarzenia było wręczenie stypendiów i nagród wyróżniającym się absolwentom „Słowaka” oraz obecnym uczniom I LO przez Stowarzyszenie Absolwentów I LO im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Jako starsi koledzy dopiero rozpoczynających swoją przygodę z edukacją na poziomie szkoły średniej mieli oni okazję niejako symbolicznie przekazać pałeczkę debiutantom przystępującym do pasowania. Ich czas w szkolnych murach dopiero się rozpoczął i – jak podkreślono na wydarzeniu – jest szansa, że zapiszą się w historii szkoły jako ci, którzy także sporo osiągnęli, sięgając po laury i wyróżnienia.
W dalszej części odbyło się ślubowanie i akt pasowania uczniów klas pierwszych na licealistów. W tym doniosłym momencie wypowiadane przez pierwszoklasistów słowa roty ślubowania wybrzmiały w sposób szczególnie podniosły i uroczysty: „Ślubujemy uroczyście uczyć się systematycznie i pilnie, sumiennie wypełniać swoje obowiązki, szanować symbole narodowe, kontynuować chlubne tradycje liceum, ambitnie i twórczo realizować wytyczone cele oraz godnie reprezentować polską młodzież” – przysięgali na sztandar szkoły.
Nie zabrakło też wystąpień zaproszonych gości, w tym wiceprezydenta miasta Krzysztofa Majchera, który pogratulował nagrodzonym, a pierwszoklasistom życzył, by jak najlepiej wykorzystali czas w murach liceum z 400-letnią tradycją. Do jubileuszu 400-lecia placówki nawiązał też dyrektor przemyskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Przemyślu T. Dziumak. Przywołał też historię[paywall] siedziby szkoły, przypominając, że to 130. rok szkolny w budynku przy ul. Słowackiego. Głos zabrali też prezes Stowarzyszenia Absolwentów I LO Dorota Thier oraz w imieniu dyrektora KAS w Rzeszowie nadkomisarz Aneta Łomańska-Grzegorzak, która życzyła powodzenia w nauce zwłaszcza uczniom klasy 1e, w której realizowana jest innowacja z podstaw celno-skarbowych.
Nagrodzeni absolwenci:
Rafał Zając (kl. IV A) – nagroda dla najlepszego absolwenta I LO w roku szkolnym 2024/2025; Emilia Dryjańska (kl. IV C) – nagroda dla najlepszego olimpijczyka I LO w roku szkolnym 2024/2025; 3. Rafał Zając (kl. IV A) – nagroda „Dynia” dla wybitnych umysłów ścisłych I LO w roku szkolnym 2024/2025; 4. Jakub Prokopski (kl. IV C) –nagroda im. Dyrektora Adama Żaka dla najciekawszej pracy literackiej maturzysty w roku szkolnym 2024/2025.
Stypendyści:
Roczne stypendia dla uczniów szczególnie uzdolnionych w nauce języków obcych ufundowane przez firmę KAZAR GROUP S.A z siedzibą w Przemyślu otrzymali: z języka angielskiego – Nina Kielar, kl. III a, z języka niemieckiego – Amelia Świeży kl. III f.
Roczne stypendium dla ucznia szczególnie uzdolnionego w nauce przedmiotów przyrodniczych, ufundowane przez darczyńcę pragnącego pozostać anonimowym – absolwenta szkoły – otrzymał Piotr Półtoranos (kl. IV b).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze