Reklama

W murach „Słowaka” odbyło się pasowanie pierwszoklasistów [ZDJĘCIA]


Ślubowanie pierwszoklasistów to jedno z ważniejszych wydarzeń wpisanych w tradycje szkolne przemyskiego „Słowaka”. W tym roku nowi uczniowie zostali uroczyście przyjęci w poczet szkolnej braci w dniu 26 września, a wydarzeniu towarzyszyło wręczenie stypendiów i nagród dla wyróżniających się absolwentów szkoły oraz jej obecnych uczniów.


Przybyłych przywitała dyrektor szkoły Aneta Bednarczyk, wyrażając radość z faktu, że pierwszoklasiści wybrali właśnie I LO, a nauczyciele i uczniowie starszych klas będą mogli im towarzyszyć na drodze ku dojrzałości.

Istotną częścią wydarzenia było wręczenie stypendiów i nagród wyróżniającym się absolwentom „Słowaka” oraz obecnym uczniom I LO przez Stowarzyszenie Absolwentów I LO im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Jako starsi koledzy dopiero rozpoczynających swoją przygodę z edukacją na poziomie szkoły średniej mieli oni okazję niejako symbolicznie przekazać pałeczkę debiutantom przystępującym do pasowania. Ich czas w szkolnych murach dopiero się rozpoczął i – jak podkreślono na wydarzeniu – jest szansa, że zapiszą się w historii szkoły jako ci, którzy także sporo osiągnęli, sięgając po laury i wyróżnienia.

Reklama

W dalszej części odbyło się ślubowanie i akt pasowania uczniów klas pierwszych na licealistów. W tym doniosłym momencie wypowiadane przez pierwszoklasistów słowa roty ślubowania wybrzmiały w sposób szczególnie podniosły i uroczysty: „Ślubujemy uroczyście uczyć się systematycznie i pilnie, sumiennie wypełniać swoje obowiązki, szanować symbole narodowe, kontynuować chlubne tradycje liceum, ambitnie i twórczo realizować wytyczone cele oraz godnie reprezentować polską młodzież” – przysięgali na sztandar szkoły.

Nie zabrakło też wystąpień zaproszonych gości, w tym wiceprezydenta miasta Krzysztofa Majchera, który pogratulował nagrodzonym, a pierwszoklasistom życzył, by jak najlepiej wykorzystali czas w murach liceum z 400-letnią tradycją. Do jubileuszu 400-lecia placówki nawiązał też dyrektor przemyskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Przemyślu T. Dziumak. Przywołał też historię[paywall] siedziby szkoły, przypominając, że to 130. rok szkolny w budynku przy ul. Słowackiego. Głos zabrali też prezes Stowarzyszenia Absolwentów I LO Dorota Thier oraz w imieniu dyrektora KAS w Rzeszowie nadkomisarz Aneta Łomańska-Grzegorzak, która życzyła powodzenia w nauce zwłaszcza uczniom klasy 1e, w której realizowana jest innowacja z podstaw celno-skarbowych.

Reklama

Nagrodzeni absolwenci:

Rafał Zając (kl. IV A) – nagroda dla najlepszego absolwenta I LO w roku szkolnym 2024/2025; Emilia Dryjańska (kl. IV C) – nagroda dla najlepszego olimpijczyka I LO w roku szkolnym 2024/2025; 3. Rafał Zając (kl. IV A) – nagroda „Dynia” dla wybitnych umysłów ścisłych I LO w roku szkolnym 2024/2025; 4. Jakub Prokopski (kl. IV C) –nagroda im. Dyrektora Adama Żaka dla najciekawszej pracy literackiej maturzysty w roku szkolnym 2024/2025.

Stypendyści:

Roczne stypendia dla uczniów szczególnie uzdolnionych w nauce języków obcych ufundowane przez firmę KAZAR GROUP S.A z siedzibą w Przemyślu otrzymali: z języka angielskiego – Nina Kielar, kl. III a, z języka niemieckiego – Amelia Świeży kl. III f.

Reklama

Roczne stypendium dla ucznia szczególnie uzdolnionego w nauce przedmiotów przyrodniczych, ufundowane przez darczyńcę pragnącego pozostać anonimowym – absolwenta szkoły – otrzymał Piotr Półtoranos (kl. IV b).

 

 

 

 

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 06/10/2025 10:01
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama