16 zespołów bierze udział w tegorocznym 37. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego w Przemyślu.
Sobota, 9 bm. była dniem przesłuchań konkursowych. Kapele prezentujące się na scenie Centrum Kulturalnego w Przemyślu oceniało jury w składzie: Bożena Lewandowska – Kraków, Michał Półtorak – Kraków i Ryszard Krużel – Rzeszów.
W niedzielę, 10 maja zespoły biorące udział w festiwalu zagrają na ulicach i osiedlach. O godz. 15 w w sali widowiskowej CK odbędzie się koncert laureatów.
Przemyski festiwal jest najstarszą i najbardziej znaną tego typu imprezą w Polsce. Ma za zadanie chronienie i pielęgnowanie tradycji miejskiego folkloru oraz prezentowanie twórczości kapel podwórkowych.
Kapele podwórkowe to zjawisko kiedyś bardzo popularne w krajobrazie wielu polskich miast, a najbardziej przedwojennego Lwowa, gdzie niemal każda ulica miała swój zespół.
– Kapele prezentują zróżnicowany repertuar, składający się zarówno z dawnych tekstów i melodii folkloru miejskiego, jak również aktualnych, tworzonych na żywo przez ludzi żyjących życiem swoich miast, problemami dnia codziennego – podkreśla Jan Miszczak, wieloletni konferansjer festiwalu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze