Stowarzyszenie Rozwoju Nowin Horynieckich było organizatorem uroczystości związanych z 73. rocznicą tragicznych wydarzeń w tej miejscowości.
To było o świcie 19 sierpnia 1944 r. Jeden z grasujących po okolicy oddziałów UPA napadł na Nowiny Horynieckie. Wyszli z lasu od strony Świdnicy i podpalili wioskę. Zaskoczeni ludzie, wyrwani ze snu, uciekali w koszulach nocnych, a tych, którym nie udało się ukryć, zamordowano. Ponieważ była to jedna z niewielu polskich miejscowości w regionie, w części spalona przez Niemców, mieszkańcy odczuwali zagrożenie i opuścili wioskę na wiosnę 1944 r., udając się m.in. w okolice Jarosławia, Narola, Leżajska czy Łańcuta[paywall]. W sierpniu 1944 r. kilkanaście rodzin postanowiło jednak do niej wrócić. Po kilku dniach pojawił się oddział polskiej partyzantki. Otrzymali sygnały, że banderowcy szykowali się do napaści na Nowiny Horynieckie. Na stacji kolejowej w Horyńcu-Zdroju ludzie czekali dwa dni na pociąg. W tym czasie przychodzili Ukraińcy, przekonując uciekających, że nic im nie grozi. Udało się z kilkunastoma... Spotkał ich straszny los.
Po 73 latach od tej tragedii w Nowinach Horynieckich odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary mordu. Występ artystyczny przygotowała młodzież z horynieckiego gimnazjum, a wśród przemawiających byli m.in.: wójt gminy Horyniec-Zdrój Robert Serkis czy radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Andrzej Nepelski. W miejscu upamiętnienia zamordowanych mieszkańców tej miejscowości delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze. Uroczystość podsumowana została okolicznościową modlitwą, prowadzoną przez proboszcza horynieckiej parafii ks. Waldemara Czerwonkę, a po niej uczestnicy udali się na mszę św. do kaplicy leśnej w Nowinach Horynieckich.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Nie ma takiej strony horyniec.info.pl jest horyniec.info - trzeba poprawić źródło zdjęcia
Nie ma takiej strony horyniec.info.pl jest horyniec.info - trzeba poprawić źródło zdjęcia