Reklama

W Ostrowie działa już Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne [ZDJĘCIA]

Od 25 lutego w starym budynku szkoły podstawowej w Ostrowie działa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, otaczające opieką dorosłe osoby niepełnosprawne z terenu gminy. Uruchomienie placówki było możliwe dzięki dofinansowaniu z Funduszu Solidarnościowego.

Centra opiekuńczo-mieszkalne to miejsca przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Właśnie takie działa od 25 lutego na terenie gminy Gać, w budynku dawnej szkoły podstawowej zaadoptowanym na potrzeby placówki.

Powstało w ramach[paywall] ministerialnego programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” i zgodnie z jego założeniami ma zapewniać osobom z niepełnosprawnościami opiekę dzienną lub całodobową.


Z nowo otwartej placówki w Ostrowie korzysta obecnie 6 osób z umiarkowanym bądź znacznym stopniem niepełnosprawności (pobyt dzienny) i 2 osoby z niepełnosprawnością znaczną (pobyt całodobowy). Tu znajdują opiekę, korzystają z różnego rodzaju zajęć, fizjoterapii czy wsparcia specjalistów. A pomysłów na zagospodarowanie czasu jest niemało.

Niedawno w ostrowieckim centrum odbyły się np.: warsztaty kulinarne, w trakcie których podopieczni przygotowywali naleśniki. Były warsztaty fryzjerskie, których efektem były nowe, atrakcyjne uczesania na ich głowach. Były też przyjemne chwile spędzone w ramach Dnia Kobiet.

W ramach funkcjonowania Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego osoby niepełnosprawne mają oczywiście możliwość skorzystania z różnego typu usług, takich jak transportowe, dożywania, ale też wsparcia pielęgniarskiego i ze strony psychologa , a także zajęć prowadzonych  pod okiem fizjoterapeuty, z wykorzystaniem sprzętu rehabilitacyjnego i przyrządów gimnastycznych. Jest więc możliwość zadbania o zdrowie i kondycję.

Takie placówki jak ta w Ostrowie mają w zamyśle stworzyć ich podopiecznym możliwość samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb.

Reklama

W dniu otwarcia centrum i przecięcia symbolicznej wstęgi nie zabrakło licznie przybyłych gości, których powitała wójt gminy Gać Gabriela Pieniążek.

Byli wśród nich: sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt, starosta przeworski Bogusław Urban, radny Rady Powiatu Przeworskiego Jacek Pieniążek, przewodniczący Rady Gminy Gać Lesław Stańko, sołtys Ostrowa Józef Reizer. Nowy obiekt poświęcił proboszcz parafii w Ostrowie ks. Zenon Bieszczad.

Działa ona pod sterami kierownik Marleny Machniak.

Na koniec warto dodać, że powstanie centrum opiekuńczo-mieszkalnego pochłonęło kwotę 1 mln 118 tys. 688, 58 zł, przy czym finansowe wsparcie z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych wyniosło 1 mln 54 tys. 112,20 zł, a gmina dołożyła ze swojego budżetu niecałe 65 tys. zł.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama