Od 25 lutego w starym budynku szkoły podstawowej w Ostrowie działa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, otaczające opieką dorosłe osoby niepełnosprawne z terenu gminy. Uruchomienie placówki było możliwe dzięki dofinansowaniu z Funduszu Solidarnościowego.
Centra opiekuńczo-mieszkalne to miejsca przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Właśnie takie działa od 25 lutego na terenie gminy Gać, w budynku dawnej szkoły podstawowej zaadoptowanym na potrzeby placówki.
Powstało w ramach[paywall] ministerialnego programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” i zgodnie z jego założeniami ma zapewniać osobom z niepełnosprawnościami opiekę dzienną lub całodobową.
Z nowo otwartej placówki w Ostrowie korzysta obecnie 6 osób z umiarkowanym bądź znacznym stopniem niepełnosprawności (pobyt dzienny) i 2 osoby z niepełnosprawnością znaczną (pobyt całodobowy). Tu znajdują opiekę, korzystają z różnego rodzaju zajęć, fizjoterapii czy wsparcia specjalistów. A pomysłów na zagospodarowanie czasu jest niemało.
Niedawno w ostrowieckim centrum odbyły się np.: warsztaty kulinarne, w trakcie których podopieczni przygotowywali naleśniki. Były warsztaty fryzjerskie, których efektem były nowe, atrakcyjne uczesania na ich głowach. Były też przyjemne chwile spędzone w ramach Dnia Kobiet.
W ramach funkcjonowania Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego osoby niepełnosprawne mają oczywiście możliwość skorzystania z różnego typu usług, takich jak transportowe, dożywania, ale też wsparcia pielęgniarskiego i ze strony psychologa , a także zajęć prowadzonych pod okiem fizjoterapeuty, z wykorzystaniem sprzętu rehabilitacyjnego i przyrządów gimnastycznych. Jest więc możliwość zadbania o zdrowie i kondycję.
Takie placówki jak ta w Ostrowie mają w zamyśle stworzyć ich podopiecznym możliwość samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb.
W dniu otwarcia centrum i przecięcia symbolicznej wstęgi nie zabrakło licznie przybyłych gości, których powitała wójt gminy Gać Gabriela Pieniążek.
Byli wśród nich: sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt, starosta przeworski Bogusław Urban, radny Rady Powiatu Przeworskiego Jacek Pieniążek, przewodniczący Rady Gminy Gać Lesław Stańko, sołtys Ostrowa Józef Reizer. Nowy obiekt poświęcił proboszcz parafii w Ostrowie ks. Zenon Bieszczad.
Działa ona pod sterami kierownik Marleny Machniak.
Na koniec warto dodać, że powstanie centrum opiekuńczo-mieszkalnego pochłonęło kwotę 1 mln 118 tys. 688, 58 zł, przy czym finansowe wsparcie z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych wyniosło 1 mln 54 tys. 112,20 zł, a gmina dołożyła ze swojego budżetu niecałe 65 tys. zł.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze