Tegoroczne dożynki gminy Gać odbyły się w najmniejszej miejscowości – Wolicy. Na niedzielne święto plonów wieńczarze przygotowali sześć wieńców, po jednym z każdej miejscowości. Mieszkańcy zdecydowali, który z nich będzie reprezentował gminę podczas dożynek wojewódzkich.
„Zebrali się młodzi razem ze starszymi, by się wspólnie cieszyć plonami żniwnymi” –śpiewali członkowie połączonych zespołów śpiewaczych z Gaci, Dębowa i Wolicy podczas części obrzędowej uroczystości. Obchody zainaugurowała wójt gmin Gać Grażyna Pieniążek. – Wielu ludziom trudno docenić pracę rolnika. Zapominają, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkości, nikt i nic tego nie zastąpi. Rolnictwo to coś więcej niż żywność, jest ono ważne dla gospodarki, ale stanowi również skarbnicę cennych wartości społeczno-kulturowych – mówiła[paywall].
To wyjątkowe, doroczne święto było okazją, by podziękować osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla gminnej społeczności. Honorową Odznakę Podkarpackiej Izby Rolniczej św. Izydora Oracza otrzymały: Maria Brożbar, Anna Brożbar i Helena Wiglusz. Wójt wręczyła także specjalną nagrodę – zapinkę będącą rekonstrukcją tej znalezionej podczas wykopalisk w Gaci. Została ona przekazana na ręce posła Marka Rząsy – za wsparcie i pomoc w pozyskaniu środków na gminne inwestycje.
Dożynki byłyby niepełne bez poświęconego chleba. Wieńczarze przekazali bochny każdej z sześciu par starostów, którzy reprezentowali kolejne miejscowości: Białoboki – Dorota i Andrzej Polakowie, Dębów – Katarzyna i Łukasz Pieniążkowie, Gać – Justyna i Grzegorz Zającowie, Ostrów – Elżbieta Leszczyńska i Stanisław Filar, Mikulice – Małgorzata i Marian Majcherowie, Wolica – Anna i Sławomir Szewczykowie. Starostowie dożynkowi podzielili chleb i rozdali go mieszkańcom.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze