Reklama

W podzięce za zbiory [GALERIA]

24/08/2015 19:36

Tegoroczne dożynki gminy Gać odbyły się w najmniejszej miejscowości – Wolicy. Na niedzielne święto plonów wieńczarze przygotowali sześć wieńców, po jednym z każdej miejscowości. Mieszkańcy zdecydowali, który z nich będzie reprezentował gminę podczas dożynek wojewódzkich.

„Zebrali się młodzi razem ze starszymi, by się wspólnie cieszyć plonami żniwnymi” –śpiewali członkowie połączonych zespołów śpiewaczych z Gaci, Dębowa i Wolicy podczas części obrzędowej uroczystości. Obchody zainaugurowała wójt gmin Gać Grażyna Pieniążek. – Wielu ludziom trudno docenić pracę rolnika. Zapominają, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkości, nikt i nic tego nie zastąpi. Rolnictwo to coś więcej niż żywność, jest ono ważne dla gospodarki, ale stanowi również skarbnicę cennych wartości społeczno-kulturowych – mówiła[paywall].

To wyjątkowe, doroczne święto było okazją, by podziękować osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla gminnej społeczności. Honorową Odznakę Podkarpackiej Izby Rolniczej św. Izydora Oracza otrzymały: Maria Brożbar, Anna Brożbar i Helena Wiglusz. Wójt wręczyła także specjalną nagrodę – zapinkę będącą rekonstrukcją tej znalezionej podczas wykopalisk w Gaci. Została ona przekazana na ręce posła Marka Rząsy – za wsparcie i pomoc w pozyskaniu środków na gminne inwestycje.

Reklama

Święto pachnące chlebem


Dożynki byłyby niepełne bez poświęconego chleba. Wieńczarze przekazali bochny każdej z sześciu par starostów, którzy reprezentowali kolejne miejscowości: Białoboki – Dorota i Andrzej Polakowie, Dębów – Katarzyna i  Łukasz Pieniążkowie, Gać – Justyna i Grzegorz Zającowie, Ostrów – Elżbieta Leszczyńska i Stanisław Filar, Mikulice – Małgorzata i Marian Majcherowie, Wolica – Anna i Sławomir Szewczykowie. Starostowie dożynkowi podzielili chleb i rozdali go mieszkańcom.

Podczas niedzielnego święta odbyła się również promocja książki Wszystko co kocham autorstwa mieszkanki gminy Władysławy Wołowiec. Ona sama wyrecytowała jeden z opublikowanych wierszy pt. Lato. Mieszkańcy oddali również głosy na jeden z szczęściu dożynkowych wieńców. Największą liczbę zebrał wieniec z Białobok i to właśnie on będzie reprezentował gminę podczas dożynek wojewódzkich.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama