Reklama

W przemyskim szpitalu otwarto hybrydową salę operacyjną z nowoczesnym wyposażeniem [ZDJĘCIA]

18 czerwca na Oddziale Chirurgii Naczyniowej Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu uroczyście otwarto nowoczesną hybrydową salę operacyjną, dedykowaną najbardziej skomplikowanym zabiegom operacyjnym. To w niej przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg implantacji nowoczesnego stentu Wrapsody. Wysokiej klasy wyposażenie, jakie oferuje nowoczesna przestrzeń, to korzyści dla pacjentów i personelu oddziału, którym kieruje lek. Piotr Stabiszewski.

Dzięki wydatnemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie Oddział Chirurgii Naczyniowej przemyskiego szpitala wzbogacił się o nowoczesną salę operacyjną z wysokiej klasy wyposażeniem. Całkowita wartość tej inwestycji to 9,44 mln zł, z czego dotacja z jednostki samorządu województwa wyniosła aż 9,114 mln zł. Brakującą część kwoty szpital pokrył z własnych środków. Wykonawcą tego bardzo oczekiwanego przez personel oddziału zadania była firma Synektik S.A.

Dotychczasowa sala przeszła gruntowną modernizację, przez co udało się wygospodarować zdecydowanie więcej przestrzeni. Zyskała też doskonały sprzęt. To angiograf i hybrydowy stół operacyjny, ale też wstrzykiwacz kontrastu, kolumna anestezjologiczna, kolumna chirurgiczna i lampy operacyjne. Wszystko to pozwoliło zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów i zespołu operacyjnego. Nowy angiograf, nieodzowny przy przeprowadzaniu zabiegów wewnątrznaczyniowych, których wykonuje się w przemyskim szpitalu bardzo dużo, umożliwia przeprowadzanie zabiegów implantacji stentgraftów oraz kompleksowe leczenie tętniaków piersiowo-brzusznych. Zakupione urządzenie wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, ale o pięciokrotnie mniejszej dawce.

Reklama

– Ekspozycja na promieniowanie zmniejszyła się od 50 do nawet 70 procent – podkreślił kierownik Oddziału Chirurgii Naczyniowej lek. Piotr Stabiszewski.

Kolejny atut nowego wyposażenia sali, jaki wymienił, to oprogramowanie do operacji tętniaków aorty ze specjalnymi znacznikami, gdzie można nałożyć obraz tomografii komputerowej na obraz angiografu. To również przekłada się na redukcję dawki promieniowania i ilości podawanego pacjentowi kontrastu. Nie do przecenienia jest także nowoczesna ochrona radiologiczna personelu.

Reklama

Kierownik Oddziału Chirurgii Naczyniowej, dziękując za zaufanie i wiarę w pomysł, jaki przedstawił kilka lat temu, przypomniał słowa, jakie wówczas padły.

– Powiedziałem wtedy, że to będzie coś, co popchnie ten szpital do przodu – podkreślił. Jak dodał, w ostatnim roku oddział, którym kieruje, wykonał 1840 zabiegów operacyjnych, a od 1 stycznia do dnia otwarcia nowej sali było ich już 911.

Nowa jakość i realne korzyści dla pacjentów i personelu

Na otwarciu nowoczesnej szpitalnej sali hybrydowej nie zabrakło przedstawicieli władz wojewódzkich – wojewody Teresy Kubas-Hul i wicemarszałka Piotra Pilcha oraz lokalnych – sekretarza miasta Daniela Stecury i radnego przemyskiej rady miejskiej Macieja Kamińskiego, dyrektora Podkarpackiego Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy, a także licznie zgromadzonej reprezentacji personelu. Obiekt poświecony został przez metropolitę przemyskiego abpa Adama Szala. Wszystkich przybyłych powitała dyrektor szpitala w Przemyślu Barbara Stawarz, nie kryjąc satysfakcji ze zrealizowania kolejnej inwestycji.

Reklama

– Na Oddział Chirurgii Naczyniowej bardzo często trafiają pacjenci w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Cieszy się on uznaniem pacjentów nie tylko z najbliższej okolicy, ale też z całego województwa, a nawet odległych regionów Polski. Nasi specjaliści nieustannie się szkolą i z sukcesem podejmują się nowych trudnych zabiegów – podkreśliła, chwaląc zaangażowanie personelu.

Warto dodać, że 16 czerwca w nowo otwartej sali przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg implantacji Wrapsody (nowoczesnego stentu) u pacjenta, który z powodu zaawansowanego zwężenia żył nie mógł być dłużej skutecznie dializowany. To nowa jakość w leczeniu przewlekłych zwężeń żył obwodowych i centralnych.

Reklama

Szacunek dla pracy personelu Oddziału Chirurgii Naczyniowej wyraziła też wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.

– Bardzo doceniam to, co robicie. Ciężko pracujecie, ratując ludzkie życie nie tylko mieszkańców Podkarpacia, ale i osób spoza naszego regionu – mówiła.

Pod adresem T. Kubas-Hul, jak i wicemarszałka województwa Piotra Pilcha padła też prośba o wsparcie w pozyskaniu środków na drugą salę operacyjną na oddziale, w której pacjentom służy aktualnie 14-letni angiograf. – Będziemy o to wspólnie walczyć – zadeklarowała wojewoda.

Reklama

W imieniu własnym i marszałka Władysława Ortyla wyrazy uznania dla zaangażowania personelu oddziału przekazał także wicemarszałek Piotr Pilch, podkreślając, że w Przemyślu udało się stworzyć jeden z najlepszych oddziałów chirurgii naczyniowej w Polsce.

– Mówią nam to pacjenci, jak i lekarze z innych województw – zaznaczył. – Kolejne otwarcia i kolejne inwestycje przed nami. Część pieniędzy jest już zarezerwowanych, o niektóre trzeba będzie jeszcze powalczyć – podsumował.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 30/06/2025 17:50
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama