Dwie grupy przedszkolne dla dzieci z autyzmem to nowatorska na Podkarpaciu inicjatywa przemyskiego oddziału Towarzystwa Walki z Kalectwem.
Do oficjalnego otwarcia przedszkola w budynku należącym do[paywall] przemyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem przy ulicy Sobótki (dawna Szkoła Podstawowa nr 8), w którym znajdują się m.in. Warsztaty Terapii Zajęciowej, doszło w piątek, 23 lutego br. Projekt pod nazwą „Zwiększenie dostępu do edukacji przedszkolnej dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami intelektualnymi” zyskał akceptację i dofinansowanie z funduszy europejskich w kwocie ponad 820 tys. zł.
– Dziesięć procent wkładu własnego zabezpieczyło nasze towarzystwo, przede wszystkim dzięki pieniądzom zarobionym w sklepie „Z drugiej ręki” – tłumaczy szef przemyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem Andrzej Berestecki.
Mimo że do oficjalnego otwarcia doszło kilka dni temu, zajęcia w przedszkolu prowadzone są już od początku br. Odbywają się w dwóch 4-osobowych grupach dla dzieci od 2,5 roku do 9 lat w oparciu o systemową terapię funkcji poznawczych dzieci z różnymi zaburzeniami rozwojowymi i genetycznymi i obejmują realizację podstawy programowej Ministerstwa Edukacji Narodowej . To tzw. Metoda Krakowska. Dzieci objęte są opieką psychologiczną, logopedyczną, specjalistyczną opieką terapeutyczną (m.in.: metoda Tomatisa, terapia Biofeedback), fizjoterapią czy dogoterapią.
– To pierwsze grupy przedszkolne, gdzie wiodącą niepełnosprawnością jest autyzm. Takich na Podkarpaciu nie ma. Chcemy kontynuować nasze dzieło, które prowadzimy w siedzibie naszego towarzystwa przy ulicy Barskiej od 1994 roku. Wielkie zasługi trzeba oddać pani Zdzisławie Godzień i Jadwidze Sienkiewicz. Zaczęliśmy wówczas pracę z pięciorgiem dzieci autystycznych, teraz mamy 105 młodych osób. Ktoś może zapytać, na co aż tyle pieniędzy? Grupy przedszkolne dla dzieci z autyzmem muszą być odpowiednio wyposażone. Przede wszystkim, jeśli chodzi o sale i wyspecjalizowaną kadrę pedagogiczną, którą tworzą: oligofrenopedagog, nauczyciel wychowania przedszkolnego oraz pomoc pedagogiczno-opiekuńcza. Te oddziały mogą liczyć maksymalnie cztery osoby – powiedział A. Berestecki. – Mając na uwadze ogromne potrzeby w tym zakresie, planujemy od 1 stycznia 2019 roku poszerzyć nasze przedszkole o dwa kolejne oddziały. Mamy już zabezpieczone środki na ten cel. W przyszłości chcemy zaoferować kształcenie specjalne dla tej grupy niepełnosprawności – podsumował.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze