Reklama

W Przemyślu rozmawiali o edukacji przyszłości [ZDJĘCIA]

Wbrew pozorom i obiegowym opiniom, że konferencje czy debaty są nudne, to, co zaproponowali organizatorzy spotkania pod nazwą „Edukacja przyszłości”, było i ciekawe, i potrzebne. Bo szkoła i metody nauczania muszą się zmienić...

Do konferencji doszło tego samego dnia, w którym nauczyciele i uczniowie zainaugurowali nowy rok szkolny 2024/2025, czyli 2 września br. Areną była aula Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przemyślu, a organizatorem dyrekcja i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 11 im. Henryka Jordana w Przemyślu.

Tej samej szkoły, o której napisaliśmy na naszych łamach ponad rok temu. Ci sami nauczyciele, którzy poszli ścieżką wytyczoną przez szefową jednostki Beatę Kosicką-Siwak. To ona z grupą kilku nauczycieli była pomysłodawczynią zmian w szkole. Zmian polegających na niewystawianiu tradycyjnych ocen. To w polskiej edukacyjnej perspektywie krok rewolucyjny. Nie ma cyferek, a jest opis postępów uczniów.

Reklama

– Moim marzeniem było i jest, aby dzieci chętnie chodziły do szkoły. Brakuje im motywacji do zdobywania wiedzy. Jak się okazało, największym problemem były oceny, cyferki, które nic o uczniu nie mówią! Chcieliśmy i chcemy od tego uciec. I się nam udaje!

– powiedziała dyrektor „jedenastki”[paywall].

Weź mnie doceń...

Główne hasło przyświecające temu przedsięwzięciu brzmiało: „Weź mnie doceń, a nie oceń”. Jego celem była chęć zwrócenia uwagi na powszechne stosowanie oceny cyfrowej jako oceny bieżącej w szkole. Taka forma jest anachronizmem. Ma negatywny wpływ na motywację wewnętrzną i skuteczność procesu uczenia się.

Reklama

W przemyskiej SP 11 na „rewolucję” zdecydowała się wówczas: Anna Dryniak (język polski), Aneta Jabłońska (informatyka), Barbara Kijanka (język angielski i informatyka) i Rafał Hamryszczak (matematyka).

– Nic na siłę, więc najpierw musiałem o tym porozmawiać z samymi uczniami. Jedna z klas chętnie na to przystała. Najpierw trzeba było im pokazać, na czym to wszystko polega, potem dopiero stosować. Skupiamy się na tym, co jest dla nich pozytywne, pokazujemy ich mocne strony. Nie zaczynamy od deficytów. Na negatywnych emocjach nigdy niczego dobrego się nie zbuduje. Po miesiącu uczniowie byli zachwyceni. Powiedzieli, że zupełnie odpadł im stres. Ktoś powie: matematyka jest nauką ścisłą. Jeśli nie znasz wzoru, ciężko jakiekolwiek zadanie rozwiązać. Nieprawda. Nauka na pamięć jest najmniej efektywna ze wszystkich metod. Jeśli ktoś uczy się na pamięć, zapamiętuje z tego pięć procent. Dlatego zabraniam uczenia się na pamięć. Jeśli dziecko zrozumie, jak obliczyć wzór prostokąta, nie potrzebuje żadnego wzoru. Czasami jest tak, że uczeń, nie znając wzoru, dochodzi do rozwiązania. I o to w tym wszystkim chodzi

Reklama

– wyjaśnia Rafał Hamryszczak.

Edukacja przyszłości

– Celem konferencji było zwrócenie uwagi na problemy obecnej edukacji. Czy szkoła w obecnej formule spełnia swoją rolę, co mogą zrobić dyrektorzy, nauczyciele, aby wprowadzać oddolne zmiany, aby szkoła była przyjazna, ale jednocześnie efektywna

– dodaje dyrektor SP 11 B. Kosicka-Siwak.

Prelegentami byli: posłanka na Sejm RP X kadencji, działaczka na rzecz nowoczesnej edukacji, praw uczniów, równego dostępu do edukacji Dorota Łoboda, metodyczka i autorka wielu książek, która od lat wspiera nauczycieli w rozwijaniu umiejętności dydaktycznych, założycielka „Edukatorium” zajmującej się szkoleniem nauczycieli oraz założycielka fundacji „Budząca się szkoła” dr Marzena Żylińska oraz prof. dr hab. Grzegorz Mazurek – pomysłodawca tego wydarzenia, przemyślanin, teoretyk i praktyk zarządzania oraz marketingu, specjalizujący się w obszarze transformacji cyfrowej sektora edukacyjnego. Od 4 lat rektor Akademii Leona Koźmińskiego (ALK) – wiodącej uczelni ekonomicznej środkowo-wschodniej Europy (wg Financial Times). Ceniony dydaktyk i autor wielu publikacji naukowych i praktycznych dot. zarządzania.

Reklama

O czy rozmawiali?

– Prelegenci odpowiadali także na pytania. Jak choćby dotyczące sztucznej inteligencji, o której słyszy się na każdym kroku i o której słyszą również uczniowie. Jakie nauczyciele oraz szkoła powinni zająć stanowisko wobec AI? Czy jakieś zapisy powinny się znaleźć w statucie szkoły? Jak AI może wpływać na proces uczenia się? Lub choćby takie: czym właściwie są dobre relacje, bo nauczyciele różnie pojmują dobre relacje

– wyliczyła B. Kosicka-Siwak.

Jak podkreślili organizatorzy, po konferencji narodziło się wiele pomysłów wśród dyrektorów, ale przede wszystkim nauczycieli przemyskich szkół, aby zmienić swój warsztat pracy, aby zrezygnować z ocen cyfrowych (zgodnie z prawem oświatowym). Tak, aby w szkole uczeń był podmiotem, a nie przedmiotem (narzędziem) do uzyskiwania wysokich wyników w rankingach.

Reklama

Wśród zaproszonych gości byli m.in.: zastępca prezydenta Przemyśla Bogusław Świeży, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu UM w Przemyślu Renata Kochanowicz-Chalicka, wizytator przemyskiej delegatury Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Małgorzata Sobczyńska-Moroń, wicedyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Przemyślu Zbigniew Hamielec, dyrektorzy szkół i placówek, nauczyciele, rodzice, uczniowie i absolwenci SP 11 w Przemyślu.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 16/09/2024 14:38
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama