Władze miasta wskazały tereny przy ulicy Bakończyckiej w Przemyślu na cele budownictwa mieszkaniowego, w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.
Program Mieszkanie Plus to kolejny pomysł obecnego rządu. Ma być powszechny, to znaczy dostępny dla wszystkich, w każdym miejscu w kraju. Może się do niego zgłosić każdy, kto wyrazi taką chęć. Nie oznacza to jednak, że nie będzie żadnych kryteriów pierwszeństwa. Preferowane mają być rodziny wielodzietne, pod uwagę ma być też brana wysokość dochodów. Gospodarstwa domowe, które spełniają kryteria podstawowe, uzyskają lokale w pierwszej kolejności. Pozostali będą musieli dłużej poczekać w kolejce[paywall].
Nie wiadomo na razie, jaka będzie powierzchnia mieszkań i standard ich wykończenia. Pierwsze regulacje prawne dotyczące programu mają zostać przedstawione w trzecim kwartale br., a ich wdrażanie ma się rozpocząć w 2017 r., wraz z rozpoczęciem naboru chętnych do uczestnictwa w przedsięwzięciu.
Pomysł Prawa i Sprawiedliwości zakłada wynajem mieszkań po cenach znacznie korzystniejszych od rynkowych – 20 zł za metr kwadratowy. Koszty budowy nowych lokali wzięłoby na siebie państwo. Uczestnicy programu mieliby też możliwość „dojścia do własności” wynajmowanych lokali. Oznacza to, że regularnie płacąc czynsz, spłacaliby koszt wybudowania lokalu i po określonym czasie (mniej więcej 20, 30 lat) nabywali prawo jego własności. Program ma stanowić odpowiedź na bardzo trudną sytuację mieszkaniową w Polsce. Z danych Eurostatu z 2013 r. wynika, że niemal 45 procent naszych rodaków mieszka w zbyt małych mieszkaniach.
Przemyśl dołączył do rządowego programu, wskazując – na prośbę wojewody podkarpackiego Ewy Leniart – lokalizację możliwą do wykorzystania na cele budownictwa mieszkaniowego w jego ramach. To tereny należące do miasta, położone przy ulicy Bakończyckiej. Na razie nie wiadomo, jak będą wyglądać budowane mieszkania. Zakładana wysokość czynszów w zależności od kosztów budowy kształtować się będzie na poziomie ok. 10 – 20 zł za m kwadratowy w tzw. opcji najmu i ok. 12 – 24 zł za m kwadratowy w tzw. opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania. – Należy pamiętać, że jest to tylko opłata za wynajem lokalu, dodatkowo trzeba doliczyć opłaty za eksploatację budynku i media. Prezydent miasta ma nadzieję, że minister infrastruktury i budownictwa uwzględni potrzeby mieszkańców w przygotowywanym programie – powiedział Artur Komorowski z Kancelarii Prezydenta Miasta Przemyśla.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze