Wydanie prawie 24 mln zł zakłada plan miejskich inwestycji w 2018 roku. Miasto ze środków własnych zamierza przeznaczyć ponad 10 mln zł. To bardzo ubogo.
Lista zadań inwestycyjnych do realizacji w 2018 roku zawiera 51 pozycji. Niby dużo, ale... Władze miasta planują wydać w br. dokładnie 23 mln 732 tys. 960 zł. 10 mln 92 tys. to środki własne, 12 mln 104 tys. 896 zł to fundusze z Unii Europejskiej. Śmieszną kwotą jest ta, będąca dotacją celową z budżetu państwa i funduszy celowych. To zaledwie 1 mln 535 tys. 812 zł[paywall].
Największe przedsięwzięcia związane są z unijną pomocą. Bez niej „poważniejszych” inwestycji nie byłoby w ogóle. „Rozbudowa i integracja systemu komunikacji publicznej na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego w Przemyślu” (m.in.: zakup autobusów komunikacji miejskiej czy rozbudowa odcinka ul. Wysockiego) to niemal 10-milionowa pomoc. Ponad 1,6 mln zł to wsparcie przy tworzeniu Podkarpackiego Systemu Informacji Przestrzennej. Ponad pół miliona zł dotacji miasto otrzyma w ramach „ochrony obiektów dziedzictwa kulturowego i zwiększenia ich atrakcyjności”.
Łącznie 600 tys. zł z własnych zasobów przeznaczone zostanie na przebudowę ulic: Goszczyńskiego, Dolińskiego, Grunwaldzkiej (m.in. przebudowę skrzyżowania dwóch ostatnich ulic, budowę parkingu przy pierwszej z wymienionych), Piasta Kołodzieja i Regera (wraz z odwodnieniem).
823 tys. zł w 2018 r. przeznaczone zostanie na budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 14, a ponad 3 mln zł na halę sportową w ramach Centrum Rozwoju Badmintona przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego (1 mln 200 tys. zł to wsparcie z budżetu państwa). W br. dojdzie do przebudowy i termomodernizacji budynku Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Mickiewicza czy modernizacji Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Orzechowcach. Za 200 tys. zł planowane jest dokończenie przebudowy placu handlowego „Zielony Rynek”. 27 pozycji na liście to inwestycje – mniejsze lub większe – związane z Budżetem Obywatelskim 2018 (o planowanych informowaliśmy kilkukrotnie we wcześniejszych numerach – przyp. aut.).
Swego czasu długo trwały dyskusje, co dalej z popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego u zbiegu ulic Mostowej i Wodnej. Pomnik tam pozostanie, ale będzie przebudowany. Władze miasta zdecydowały się przeznaczyć na ten cel 40 tys. zł. W ramach tej kwoty wykonane zostaną m.in.: rozbiórka obecnego popiersia, budowa nowego cokołu z kamienną okładziną na fundamencie, wykonanie wokół pomnika krzyża kawalerskiego z kostki brukowej, wykonanie w kostce napisów i wieńca z brązu, wykonanie nowego chodnika. 150 tys. zł przeznaczone zostanie natomiast na przebudowę pomnika Orląt Przemyskich. Wymienione zostaną uszkodzone elementy kamienne monumentu i bocznych skrzydeł. Powstanie nowa podbudowa, wyczyszczone i poddane konserwacji będą figury i stalowe znicze. Całość, czyli kamienna okładzina, zostanie odnowiona.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Na jakiś pomnik powinno wystarczyć.Stok trzeba jeszcze naśnieżyć.
Napiszcie wreszcie jakie straty przynosi ten zakichany stok
Jak ten Przemyśl pięknie się ro "zwija" pod przywództwem PIS-u!
Na diety radnych wystarczy i to jest już sukcesem.
na ale Pan Prezydent podwyżkę dostał i kasa graszkoda że o tym nikt nie pisze
Na czym ma polegać ten "rozwój" miasta ? Na zmianie granic? A może chodzi o to, by jego mieszkańcy mieli pracę i godziwe życie, niekoniecznie z olimpijskim basenem czy skocznią narciarską z Garmisch-Partenkirchen. Wiele miast na świecie zadowala się tym co posiada i z tego powodu nie rozpacza. Może o tym należy mówić, zamiast robić ludziom płonne nadzieje? Mnie osobiście nie zależy na tym, by zrobić z Przemyśla Nowy York. Wystarczy, że zrobiono z niego kiedyś twierdzę, która odbija się czkawką od dziesięcioleci a miasto niewiele z tego ma. Czas żyć realiami a nie marzeniami, co nie oznacza że każdy gospodarz, nawet kurnika, winien mieć wizję i serce, by dbać o swoje włości. Niestety to miasto jest tego pozbawione.
Podobno Choma dostał na ostatnie sesji bezrady kolejna podwyżkę . To suweren powinien wiedzieć za co , za jakie sukcesy , za jakie podjete działania od pona 15 lat.? Osobiście uważam do za skandal nie tylko roku ale wielu , wielu ostatnich lat podwyżka za nieróbstwo , niekompetencję , zaniechania , lawiranctwo , lanie wody , za to kolejna podwyżka. No cóż można i tak ale coś takiego może być tylko w tej przemyskiej "wadzy", przy wydatnym udziale przemyskiego suwerena. Wstyd.
.... jak modlitewny dywanik ....Niebawem zostanie nam już tylko modlitwa.
Jeżeli tak było, to jest to wstyd i zgroza! I o tym właśnie "Życie Podkarpackie " powinno napisać szczegółowo! Bo to jest SKANDAL, jeśli ktoś dałby podwyżkę obecnie rządzącym za LAKIERNICTWO dla partii rządzącej.
Lepiej będzie dopiero jak Przemyśl zostanie miastem prywatnym. Przeworsk był kiedyś miastem prywatnym i dobrze na tym wyszedł w czasie największego kryzysu. Jak już Piotruś Bączyk wykupi drugą połowę Przemyśla to ruszą inwestycje. Wcześniej nie ma na co liczyć. Nawet wujek Kichuciński nie pomoże.
Przemyśl spadł do rangi Radymna . Wyjechało z Przemyśla ponad 15 tysiecy ludzi . Ciekawe ile w tym roku opuści ludzi na zawsze ten szacowny gród .
Na jakiś pomnik powinno wystarczyć.Stok trzeba jeszcze naśnieżyć.
Napiszcie wreszcie jakie straty przynosi ten zakichany stok
Jak ten Przemyśl pięknie się ro "zwija" pod przywództwem PIS-u!