Reklama

W rekordowym czasie zebraliśmy 105 tys. zł na respirator

15/04/2020 19:42

– Przemyśl miał jedno z najlepszych temp w Polsce – mówi ks. Rafał Jarosiewicz, inicjator zbiórek na respiratory dla szpitali w naszym kraju. Duchowny z Koszalina opowiada jak zrodził się ten pomysł, dlaczego zbierano dla szpitala w Przemyślu, jak wypadliśmy na tle innych miast i kiedy sprzęt trafi do nadsańskiego grodu.


fot.archiwum prywatne
Pomysłodawcą zbiórki na respiratory dla szpitali jest ks. Rafał Jarosiewicz z Koszalina.

Telefon od ks. Jarosiewicza odebrałem w środę dokładnie o 20.53. Mówił, że następnego dnia odbędzie się zbiórka na respirator dla szpitala w Przemyślu i prosi o jej nagłośnienie. – Do kiedy potrwa? – pytam. – Do jutra – pada odpowiedź.

Nie jestem pewny, czy dobrze zrozumiałem. – Idea jest taka, że rozpoczynamy o północy i do północy zbieramy pieniądze dla konkretnego miasta. Wszystkie pieniądze, które wpłyną w ciągu tych 24 godzin trafią do niego – wyjaśnia.

Reklama

Ks. Rafał jest prezesem Fundacji SMS z Nieba w Koszalinie. Podejmują się różnych inicjatyw, a ta z respiratorami wystartowała, gdy koronawirus dotarł do Polski. Jak mówi, 3 tygodnie temu „obudził się z taką myślą, żeby nie powtórzyła się u nas historia z Włoch”. - Spotkałem się z dyrektorem Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Przez tydzień przygotowaliśmy wszystko, co jest potrzebne od strony prawnej. Chciałem, żebyśmy zebrali 20 respiratorów. Ksiądz dyrektor odparł, że ma nadzieję, że do Wielkanocy chociaż dla dla szpitala w Koszalinie kupimy. 22 marca ruszyliśmy ze zbiórką. W sześć godzin mieliśmy potrzebną kwotę 105 tysięcy złotych – opowiada.

Następnego dnia zaczęli zbierać dla Szczecina. Też wystarczył jeden dzień, aby zebrać potrzebną sumę. Każdego kolejnego dnia fundacja zbierała pieniądze na respirator dla innego miasta i za każdym razem wystarczała jedna doba, aby uzbierać pieniądze. Wszystko dzieje się we współpracy z lokalnymi Caritasami – w naszym przypadku z Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

Reklama

 

Dlaczego Przemyśl?

Przemyśl był 16. miastem na liście. Dlaczego właśnie nasz szpital? – Jest[paywall] lista szpitali, które są wskazane przez ministerstwo jako te, które mogą mieć najwięcej pacjentów. Chcieliśmy wzmocnić te miejsca – wyjaśnia.

Jak ważne są respiratory wiedzą bardzo dobrze ratownicy medyczni. – To bardzo ważna inicjatywa. Popieram, biorę w niej udział i zachęcam wszystkich do udziału. Nie wiadomo komu będzie potrzebna taka pomoc, może nam samym – powiedział Rafał Kijanka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu.

Reklama

Trzeba było działać szybko. Od razu po rozmowie, na naszej stronie internetowej zycie.pl pojawiła się informacja o zbiórce, w której przedstawiliśmy jej cel i wszystkie najważniejsze dane. Czytelnicy nie zawiedli i udostępniali tekst dalej. Bardzo szybko dotarł on do tysięcy osób.

 

Powszechna mobilizacja

– Jeśli państwo mogą, serdecznie zachęcam, aby dorzucić swoją złotówkę do zakupu respiratora – powiedział prezydent Wojciech Bakun w krótkim wideo na temat trwającej zbiórki dla szpitala w Przemyślu.

Do włączenia się w zbiórkę na respirator dla szpitala w Przemyślu zachęcał również wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch. – Zarząd województwa codziennie podejmuje decyzje, które służą walce z pandemią. Wydajemy dziesiątki milionów złotych. Dzisiaj chciałbym państwa poprosić, abyście otworzyli swoje serca i wsparli zbiórkę – mówił P. Pilch.

Reklama

Wicemarszałek zauważył, że do tej pory respiratorów w szpitalach było wystarczająco dużo, ale wobec epidemii, ta liczba może się okazać za mała. – Musimy je dokupić – powiedział.

Akcję poparło także wiele innych osób z różnych środowisk. Na swoich profilach udostępnili je m.in. radni rady miejskiej z różnych klubów.

Sama zbiórka i wypowiedzi samorządowców wywołały różne emocje. Z jednej strony ludzie przyznawali, że trzeba się włączyć i idea jest bardzo szlachetna. Z drugiej padały słowa krytyki, że jest to rola rządu, a apele polityków są nieprzyzwoite. Zdaniem ks. Jarosiewicza, głos samorządowców też jest bardzo ważny, a krytyka nie zawsze uzasadniona. – Z tego, co widzę, oni również pomagają i robią to, co mogą w ramach swoich kompetencji – zauważa.

Reklama

 

Możemy być z siebie dumni

– Nam przyświeca trzy założenia: doposażyć jak najwięcej szpitali w respiratory, uniknąć scenariusza włoskiego, a po trzecie – ludzie budzą się do miłości. To jest fenomenalne, że nagle politycy z PO i PiS-u razem proszą o pieniądze na respirator. Łączy nas wspólna walka o człowieka. My walczymy o życie, nie o stołek – podkreśla kapłan.

Postęp zbiórki można było cały czas obserwować na stronie zanurzeniwmilosci.pl, gdzie co godzinę – dwie aktualizowano kwotę. informowaliśmy o tym także na naszym portalu. Potrzebne 105 tysięcy osiągnęliśmy kilka minut przed północą. To świetny rezultat, bo dzień wcześniej Toruń potrzebował więcej czasu. – Mieliście jedno z najlepszych temp w całej Polsce. Ludzie okazali się bardzo otwarci, życzliwi – przyznaje ks. Jarosiewicz.

Reklama

Wprawdzie, gdybyśmy nie wyrobili się w 24 godziny, pieniądze by się nie zmarnowały i zbiórka dla Przemyśla zostałaby ewentualnie wydłużona. Ale dzięki wspólnej determinacji i zaangażowaniu wielu osób, pokazaliśmy, że potrafimy się zmobilizować, a w tej małej „rywalizacji” miast wstydu nie przynieśliśmy. Wręcz przeciwnie – możemy być z siebie dumni.

 

Respirator przyjedzie na dniach

– Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za okazaną dobroć i ogromne zaangażowanie, których wyrazem była każda wpłata dokonana na zakup tak potrzebnego sprzętu. Dzięki wam będziemy mogli pomóc wielu osobom, którym respirator ratuje życie i pomaga wrócić do zdrowia. Jest on szczególnie potrzebny teraz, w przypadku osób zarażonych koronawirusem. Pamiętajmy, moi drodzy, że ten sprzęt może w przyszłości uratować również i nasze życie. Bóg zapłać – powiedział ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej, który jest partnerem fundacji w akcji „Respiratory dla szpitali”

Reklama

Prezes Fundacji SMS z Nieba podkreśla, że cała zebrana kwota zostaje w stu procentach przeznaczona na respirator. Nic nie zostaje odłożone na koszty działalności organizacji. Szybkie zebranie pieniędzy pozwala na to, żeby równie szybko zakupić sprzęt. – Nie chcemy trzymać tych pieniędzy, zależy nam na przejrzystości – deklaruje ks. Jarosiewicz. Kiedy zatem respirator zostanie przekazany do szpitala w Przemyślu. – Myślę, że w ciągu tygodnia po świętach – zapowiada.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-04-15 21:30:01

    Przykład ludzkiej twarzy Kościoła ,która jest więcej warta od koloratki

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Radical News - niezalogowany 2020-04-15 21:30:07

    UWAGA !!! WAŻNY PRZEKAZ  !!!Eksperci z PAN wystosowali listę zaleceń na epidemię COVID - 19Nie pij, nie pal, myj ręce, bądź wege.ZOSTANWEGE.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Radical News - niezalogowany 2020-04-15 21:32:11

    KORONAWIRUS I DIETA - ZDROWIE. RADIOZET.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama