22 listopada br., w 70. rocznicę śmierci księcia ordynata Andrzeja Lubomirskiego, odbyło się w Przeworsku kolejne spotkanie komitetu honorowego sprowadzenia jego szczątków nad Mleczkę i uroczystości pogrzebowych. Wiadomo, że te odbędą się 20 stycznia 2024 r.
Do inauguracyjnego spotkania komitetu doszło pod koniec lipca br. w sali Balowej Pałacu Lubomirskich w Przeworsku. Książę ordynat Andrzej Lubomirski zmarł 70 lat temu w Brazylii i tam spoczywają jego szczątki. Inicjatywa sprowadzenia ich z zagranicy wypłynęła ze strony Regionalnego Towarzystwa Naukowego.
Podczas spotkania połączono się z prawnuczką Marii Lubomirskiej-Tyszkiewiczowej, która przypomniała wielkie zasługi swojego wuja. Wówczas członkowie komitetu honorowego wstępną datę ponownego pochówku ustalili na[paywall] listopad br. Niestety, z różnych względów ten termin był nieosiągalny.
Podczas spotkania 22 listopada br. – oprócz wyznaczenia konkretnej daty uroczystości pogrzebowych – omówione zostały szczegóły organizacji. Otóż uroczystości pogrzebowe rozpoczną się nabożeństwem w Kaplicy Domowej Pałacu Lubomirskich w Przeworsku o g. 11, skąd kondukt pogrzebowy przejdzie do Bazyliki Kolegiackiej pw. Ducha Świętego w Przeworsku.
O g. 12 odprawiona zostanie msza św., a po niej nastąpi złożenie trumny w Krypcie Rodowej Lubomirskich w Kaplicy Bożego Grobu.
W spotkaniu udział wzięli członkowie komitetu: Bożena Mytkowicz (przedstawiciel rodziny, prawnuczka Marii Lubomirskiej-Tyszkiewiczowej, siostry Andrzeja Lubomirskiego), ks. prał. Tadeusz Gramatyka (archiprezbiter łańcucki, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Przeworsku), Jacek Kierepka (wicestarosta przeworski), Leszek Kisiel (burmistrz Przeworska), Irena Kozimala (dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie), Justyna Grzyb (Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie), Łukasz Mróz (dyrektor Muzeum w Przeworsku Zespołu Pałacowo-Parkowego, sekretarz Komitetu Honorowego), dr hab. prof. nadz. Szczepan Kozak (prezes Regionalnego Towarzystwa Naukowego w Przeworsku) oraz Małgorzata Wołoszyn (prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum w Przeworsku, kustosz Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze