Reklama

W styczniu pogrzeb ordynata Lubomirskiego

22 listopada br., w 70. rocznicę śmierci księcia ordynata Andrzeja Lubomirskiego, odbyło się w Przeworsku kolejne spotkanie komitetu honorowego sprowadzenia jego szczątków nad Mleczkę i uroczystości pogrzebowych. Wiadomo, że te odbędą się 20 stycznia 2024 r.

Do inauguracyjnego spotkania komitetu doszło pod koniec lipca br. w sali Balowej Pałacu Lubomirskich w Przeworsku. Książę ordynat Andrzej Lubomirski zmarł 70 lat temu w Brazylii i tam spoczywają jego szczątki. Inicjatywa sprowadzenia ich z zagranicy wypłynęła ze strony Regionalnego Towarzystwa Naukowego.

Podczas spotkania połączono się z prawnuczką Marii Lubomirskiej-Tyszkiewiczowej, która przypomniała wielkie zasługi swojego wuja. Wówczas członkowie komitetu honorowego wstępną datę ponownego pochówku ustalili na[paywall] listopad br. Niestety, z różnych względów ten termin był nieosiągalny.

Reklama

Podczas spotkania 22 listopada br. – oprócz wyznaczenia konkretnej daty uroczystości pogrzebowych – omówione zostały szczegóły organizacji. Otóż uroczystości pogrzebowe rozpoczną się nabożeństwem w Kaplicy Domowej Pałacu Lubomirskich w Przeworsku o g. 11, skąd kondukt pogrzebowy przejdzie do Bazyliki Kolegiackiej pw. Ducha Świętego w Przeworsku.

O g. 12 odprawiona zostanie msza św., a po niej nastąpi złożenie trumny w Krypcie Rodowej Lubomirskich w Kaplicy Bożego Grobu.

W spotkaniu udział wzięli członkowie komitetu: Bożena Mytkowicz (przedstawiciel rodziny, prawnuczka Marii Lubomirskiej-Tyszkiewiczowej, siostry Andrzeja Lubomirskiego), ks. prał. Tadeusz Gramatyka (archiprezbiter łańcucki, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Przeworsku), Jacek Kierepka (wicestarosta przeworski), Leszek Kisiel (burmistrz Przeworska), Irena Kozimala (dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie), Justyna Grzyb (Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie), Łukasz Mróz (dyrektor Muzeum w Przeworsku Zespołu Pałacowo-Parkowego, sekretarz Komitetu Honorowego), dr hab. prof. nadz. Szczepan Kozak (prezes Regionalnego Towarzystwa Naukowego w Przeworsku) oraz Małgorzata Wołoszyn (prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum w Przeworsku, kustosz Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy).

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości