Uczniowie jarosławskiego Zespołu Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących udowodnili, że savoir-vivre profesjonalnego kelnera znają jak mało kto. Pierwsze miejsce w krakowskim konkursie gastronomicznym z udziałem szkół z Polski i z zagranicy zobowiązuje. Duet kelnerów z jarosławskiego „spożywczaka”, mimo młodego wieku, zachwycił jurorów znajomością sztuki serwowania potraw.
Uczniowie z Jarosławia – Olga Grabas i Dawid Sycz – na XXIII Małopolskim Konkursie Szkół Gastronomicznych pod hasłem ,,Przypomnieć zapomniane”, który odbył się w Krakowie w dniach 3 i 4 marca, wystartowali w kategorii kelner.
Duet kelnerów z drugiej klasy Branżowej Szkoły I stopnia nakrywał do stołu, omawiał menu i podawał potrawy różnymi technikami na tyle dobrze, że wszyscy trzej sędziowie konkursu przyznali mu najwyższą liczbę punktów, przyznając tym samym 1. miejsce.
Para zachwyciła nie tylko opanowaniem sztuki kelnerowania, ale też[paywall] pomysłowymi strojami, podkreślającymi tematykę konkursu. Do rywalizacji oboje przygotowywała Wanda Mazurek.
W dwóch pozostałych konkursowych kategoriach – kucharz i cukiernik – jarosławski zespół szkół także wystawił swoich reprezentantów.
W tej pierwszej o laury walczyła Justyna Halejcio, uczennica klasy trzeciej kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych, a w drugiej Gabriela Idzik, również z klasy trzeciej technikum, tyle że kształcąca się na kierunku technik technologii żywności. Starania obu zostały dostrzeżone przez jurorów. Dziewczyny przywiozły z konkursu wyróżnienia.
Justyna, przygotowywana przez Wiolettę Stoch, zaproponowała nieco zapomnianą już kaszubską potrawę – okrasę z gęsiny z orkiszowym podpłomykiem, z aromatem czosnku niedźwiedziego, domowymi piklami i emulsją grzybowo-sosnową. Już sama jej nazwa może pobudzić kubki smakowe, a co dopiero degustacja.
Natomiast Gabriela upiekła domową szarlotkę według przepisu prababci Stefanii, a jako zadanie obowiązkowe wykonała dekorację tortu z kremu, bitej śmietany i świeżych owoców. Gorąco kibicowała jej przygotowująca ją do udziału w rywalizacji Małgorzata Hopko-Pajda.
Na koniec warto dodać, że tegoroczna edycja wydarzenia przeprowadzona była dwuetapowo. Pierwszy etap miał formułę online. Uczestnicy startujący w trzech kategoriach – kelner, kucharz i cukiernik – przysłali zgłoszenia i dokumentację fotograficzną swojej pracy.
Do dalszej rywalizacji, tym razem przeprowadzonej już w formule tradycyjnej, stacjonarnej, wytypowano na tej podstawie 64 uczniów z 23 szkół zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Jak widać więc konkurencja była niemała, więc reprezentantom naszego regionu tym bardziej należą się szczere gratulacje.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze