Jedna z czterech drewnianych willi w stylu zakopiańskim w Trójcy, będąca w czasach PRL-u częścią rządowego kompleksu Ośrodka Rady Ministrów w Arłamowie, znikła z powierzchni ziemi. Dzisiejszego, 7 marca br., wczesnego popołudnia doszczętnie spłonęła.
Trójca to jedna z miejscowości, która przed laty była bardzo znana. W połowie XIX w. właścicielami posiadłości tabularnej w Trójcy byli Antoni i Józef Tyszkowscy. Do 1947 miejscowość była dużą wsią. Położona nad rzeką Wiar i jego dopływem Jamninką, na terenie Pogórza Przemyskiego. Po II wojnie cała ludność została wysiedlona w ramach akcji „Wisła” lub deportowana do ZSRR. We wsi znajdowała się drewniana Cerkiew Świętej Trójcy, zbudowana w 1763 r., odnowiona w 1937 r. Została zniszczona przez wojsko w 1972 r. na osobiste polecenie premiera Piotra Jaroszewicza.
Teren dawnej wsi został włączony do rządowego kompleksu Ośrodka Rady Ministrów w Arłamowie powstałego na początku lat 60. XX wieku i rozbudowanego na początku lat 70. Trójca jako Ośrodek Łowiecko-Wypoczynkowy została wybudowana w 1973 r. Gościli tu komunistyczni dygnitarze, by wspomnieć o Edwardzie Gierku, Piotrze Jaroszewiczu czy przywódcy dawnej Jugosławii Josipie Broz-Tito. Ośrodek odwiedził także prezydent Francji w latach 1974 – 1981 Valéry Giscard d’Estaing.
Po ośrodku pozostały cztery drewniane wille w stylu zakopiańskim, staw rybny oraz pozostałości wojskowego gospodarstwa rolnego JW nr 2667 w Kwaszeninie.
Po dzisiejszym zdarzeniu pozostały już tylko trzy wille. Na miejscu szybko pojawiły się jednostki strażackie, tak ochotnicy, jak i z JRG, ale obiektu uratować się nie dało.
W błyskawicznie rozprzestrzeniającym się pożarze ucierpiała 51-letnia kobieta. O g. 12.18 Dyspozytornia Medyczna DM 09 01 Rzeszów zadysponowała na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego z Birczy, wchodzący w skład Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu.
– Po przybyciu w miejsce wezwania okazało się, że 51-letnia kobieta doznała dużej rany tłuczonej głowy wskutek uderzenia przez spadający przedmiot podczas pożaru budynku. Nasi ratownicy zabezpieczyli pacjentkę, która następnie została przetransportowana do SOR-u szpitala w Sanoku przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
– powiedział rzecznik prasowy WSPR w Przemyślu Marek Janowski.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze