Jak prawidłowo dobrać obuwie i skarpety, skrócić płytkę paznokcia, usunąć odciski? Na te i inne pytanie przez 3 kolejne dni odpowiadali przemyślanom specjaliści. Przyglądali się też naszym stopom pod kątem wykrycia deformacji i nieprawidłowości.
Od 7 do 9 marca niemal 100 osób wzięło udział w akcji zainicjowanej przez podologów, której celem było dotarcie do dużych i małych, kobiet i mężczyzn i uświadomienie im, jak istotna jest profilaktyka stóp.
– Wykryliśmy sporo nieprawidłowości w pielęgnacji stóp[paywall], również w grupie ryzyka, do której należą między innymi cukrzycy czy osoby z problemami reumatologicznymi. Niestety świadomość społeczna w tym zakresie wciąż jest niedostateczna. Takie akcje jak ta starają się to zmienić – mówi Rimma Zaleszczyk, specjalistka ds. podologii Centrum Podologicznego Piotr Bielawski, filia w Przemyślu.
Wciąż sporo z nas używa nieodpowiednich narzędzi i preparatów do pielęgnacji, źle dobieramy obuwie. Dlatego też samodzielnie nie radzimy sobie z problemami, które nas dotykają, a wręcz pogarszamy sprawę.
– Mało kto na przykład wie, że najczęściej stosowane ścieranie naskórka pumeksem czy tarką przyczynia się do miejscowego rozgrzewania skóry, co może zainicjować proces rogowacenia. Skóra staje się gładka, ale tylko na chwilę, potem znowu mamy szorstkie stopy – mówi R. Zaleszczyk.
– Podczas trwania naszej akcji zauważyliśmy pewną zmianę, która bardzo nas cieszy – temat problemów stóp przestaje być tabu. Uczestnicy konsultacji coraz częściej z odwagą odsłaniają stopy, mniej się wstydzą, mówią o problemach, dzięki temu możemy szerzyć wiedzę o odpowiedniej pielęgnacji – podsumowuje specjalistka ds. podologii.
Aleksandra Nowotyńska
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ja jestem z Przemyśla, ale jeżdżę do Pana podologa Piotra Bielawskiego w Rzeszowie. Mam stopę cukrzyka i potrzebuję stałej kontroli nad nią. Pan Piotr to świetny specjalista od stóp, potrafi pomóc nawet w najgorszych przypadkach
Ja jestem z Przemyśla, ale jeżdżę do Pana podologa Piotra Bielawskiego w Rzeszowie. Mam stopę cukrzyka i potrzebuję stałej kontroli nad nią. Pan Piotr to świetny specjalista od stóp, potrafi pomóc nawet w najgorszych przypadkach