Reklama

W tym roku owoców będzie dużo

13/06/2015 14:42

Sezon truskawkowy w pełni. Dzięki temu, że w maju nie było przymrozków, jest ich całkiem sporo i są ładne. Podobnie powinno być także z innymi owocami.

W tym roku rolnicy nie mogą narzekać na pogodę. Największą korzyść przyniósł brak wiosennych przymrozków i stosunkowo ciepła „zimna Zośka”. Gdyby maj był mniej kapryśny i nieco cieplejszy, owoce dojrzewałyby jeszcze szybciej. – Ale wszystko jest w normie i zbiory będą udane – mówi Józef Wach z Cewkowa w pow. lubaczowskim, który uprawia 1,5 hektara truskawek. [paywall]
Problemem dla producentów truskawek są ceny. – Skup płaci 2 złote za kilogram. To mało, biorąc pod uwagę ponoszone nakłady finansowe i pracę. Gdybym miał kogoś nająć do zbierania, to nie byłoby mnie na to stać. My pracujemy rodzinnie i wszystko robimy sami – opowiada rolnik. To, co martwi rolników, cieszy natomiast konsumentów, bo ceny są niższe, niż przed rokiem.
Dobre zbiory dotyczą także innych owoców. Ceny również nie powinny być większe, niż przed rokiem. Wyjątkiem może być porzeczka. Wszystko z powodu bardzo niekorzystnych cen dla sadowników w ubiegłym roku. Część z nich zdecydowała się zlikwidować uprawy, dlatego tych owoców prawdopodobnie będzie mniej i będą droższe.
Wysoki plon przewidywany jest także w przypadku jabłek i gruszek. – W tym roku w okresie kwitnienia warunki były bardzo dobre. Jest bardzo dużo zawiązków jabłek i gruszek, z których później będą owoce. Plonowanie jest powyżej średniej. Teraz najważniejsze, żeby grad nie zniszczył upraw – mówi Tadeusz Szeliga, który prowadzi gospodarstwo sadownicze w Żurawicy w pow. przemyskim.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama