W sobotę, 17 września, swoją działalność zainaugurowało Obserwatorium Astronomiczne w Tymcach. Jego główny teleskop należy do najnowocześniejszych w Polsce.
Atrakcja powstała w kolejowej wieży ciśnień, która istnieje już od 1954 roku i służyła dawniej zaopatrywaniu w wodę lokomotyw parowych kursujących na linii kolejowej nr 101 relacji Munina – Hrebenne. Tak działo się do początku lat 90. XX w., kiedy to parowozy ustąpiły[paywall] miejsca lokomotywom spalinowym.
Gmina Lubaczów przejęła oba obiekty od Polskich Kolei Państwowych w 2015 roku, po czym poddała je rewitalizacji.
– Główny teleskop – astrograf w systemie optycznym Ritchey-Cretien 14” 355 mm średnicy i 2854 mm ogniskowej został posadowiony na montażu do prowadzenia za ruchem gwiazd po nieboskłonie ASA DDM100 – informuje Magdalena Czuryło z Urzędu Miasta Lubaczów.
–Urządzenie to wyposażone jest również w kamerę astronomiczną posiadającą pełnoklatkową matrycę CMOS oraz specjalistyczne filtry do astrofotografii i obserwacji naukowych – dodaje.
Teleskop Lunt 130MT pozwala na bezpieczne obserwacje Słońca i dostrzeżenie chociażby wyrzutów plazmy koronalnej ponad jego powierzchnię.
– Przestrzeń wokół obiektu wyposażono w urządzenia edukacyjne z zakresu optyki oraz żyroskop. W sąsiadującej z wieżą dawnej hydroforni prowadzone będą z kolei zajęcia edukacyjne – zaznacza M. Czuryło.
Uroczyste otwarcie było nie lada gratką nie tylko dla astronomów, miłośników astrofotografii i oficjalnych obserwatorów nieba, ale i mieszkańców okolic, którzy mimo pochmurnego nieba, zechcieli się zagłębić w jego specyfikę.

fot.UM Lubaczów/M.Czuryło
Zebrani goście podkreślali, że jest to obecnie najnowocześniejsze obserwatorium na Podkarpaciu i jednocześnie szansa, by uchronić tę cześć roztoczańskiego nieba przed „zanieczyszczeniem” światłem.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze