Reklama

Ważne zmiany w ratownictwie medycznym

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się spotkanie dotyczące zmian w organizacji systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Zyska na tym kilka miejscowości z naszego regionu.

W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele poszczególnych samorządów lokalnych, Narodowego Funduszu Zdrowia, placówek leczniczych posiadających dyspozytornie medyczne i przedstawiciele ratowników medycznych. Spotkanie było konieczne w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym[paywall]. Od 1 kwietnia 2019 r. obowiązywać będą bowiem nowe wojewódzkie plany działania systemu PRM oraz nowe umowy na udzielanie świadczeń przez zespoły ratownictwa medycznego. Umowy te NFZ zawierać będzie z dyspozytorniami na dany rejon. Obecnie obowiązujące trwają od 1 lipca 2011 r. do 31 marca 2019 r.

Dwa nowe miejsca stacjonowania

– Nowe regulacje prawne wprowadzają istotną zmianę – określają nową definicję rejonu operacyjnego, który ma być tożsamy z rejonem działania dyspozytorni medycznej. Nie będzie obejmował on już tylko poszczególnych powiatów – wyjaśniła Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.

Reklama

Na Podkarpaciu działa obecnie 5 dyspozytorni medycznych w: Rzeszowie, Krośnie, Mielcu, Sanoku i Przemyślu.

– W życie wejdą również zmiany w organizacji zespołów ratownictwa medycznego na terenie województwa. Wprowadzone zostaną rozwiązania, poprawiające dostępność do miejsc, gdzie były problemy z dotarciem – dodała M. Waksmundzka-Szarek. Na terenie Podkarpacia pojawi się osiem zupełnie nowych miejsc stacjonowania zespołów. Dwa z nich w naszym regionie – w Jarosławiu i Fredropolu (poza tym w: Domaradzu, Olszanicy, Nowej Sarzynie, Jeżowem, Łańcucie i Żyrakowie).

W rejonie przemyskim (obejmującym: Przemyśl i powiaty: przemyski, lubaczowski, jarosławski i przeworski) działać będzie 19 zespołów ratownictwa medycznego (w tym 16 całodobowych, dwa podstawowe 16-godzinne oraz jeden podstawowy 12-godzinny). Podejmowane działania pozwolą na zwiększenie od 1 kwietnia 2019 r. liczby zespołów ratownictwa medycznego z 86 do 97, co skróci czas oczekiwania na dotarcie zespołów do osób będących w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, a tym samym wpłynie na wyższy poziom zabezpieczenia medycznego mieszkańców województwa podkarpackiego.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości