Reklama

We wrześniu w Orłach rusza Szkoła Mistrzostwa Sportowego

Na mapie szkół w regionie pojawi się kolejna placówka o profilu sportowym. Szkołę Mistrzostwa Sportowego mają już Jarosław i Przemyśl, swoją zamierza uruchomić także gmina Orły. To efekt wspólnego projektu gminy i klubu „Polonia Przemyśl”, który swoje piłkarskie wzorce czerpie z Wisły Kraków. W planach jest także powstanie Gminnego Centrum Sportu, a w dalszej perspektywie przyszłości – jeśli finanse pozwolą – również basenu, pod warunkiem, że zainteresowanie ofertą będzie wystarczająco duże.

– Szefostwo klubu „Polonia Przemyśl” wyszło z propozycją utworzenia takiej szkoły na terenie gminy Orły. Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw zdecydowaliśmy, że spróbujemy z tym pomysłem wystartować i liczymy, że przedsięwzięcie będzie miało szansę powodzenia. Był wcześniej plan utworzenia oddziałów sportowych w tutejszej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach, jednak[paywall] to nie to samo. Szkoła Mistrzostwa Sportowego to zdecydowanie wyższa półka, dająca większe możliwości rozwoju sportowego tym najzdolniejszym, ale i także mniej uzdolnionym – mówi o założeniach pomysłu wójt gminy Orły Bogusław Słabicki.

– Edukacja w takiej placówce daje zdecydowanie większą siłę przebicia w gąszczu utalentowanych sportowo dzieciaków. W związku z tymi planami musimy zapewnić odpowiednią infrastrukturę sportową. Placówka będzie miała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu, bo oczywiście nie bylibyśmy w wstanie sami pokryć kosztów związanych z jej funkcjonowaniem. Liczymy, że taka szkoła na naszym terenie przyniesie sporo korzyści i zapewni uczniom możliwość rozwoju sportowych pasji, zapewniając jednocześnie wysoki poziom kształcenia. Główną sekcją będzie oczywiście piłka nożna, ale myślimy perspektywicznie i w zależności od zapotrzebowania będziemy chcieli uruchamiać także inne. Kadrę sportową stanowić będą głównie trenerzy Polonii Przemyśl, mający powiązania z Wisłą Kraków i tam właśnie się doszkalający – dodaje.

Najpierw profesjonalne boisko do treningów

SMS ma powstać przy Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach. Gmina zamierza też powołać Gminne Centrum Sportu i wykorzystać zasoby lokalowe oraz bazę sportową już funkcjonującą, i to nie tylko tę z ZS w Orłach, ale też – jeśli zaistnieje taka potrzeba – dobrze wyposażone zaplecze innych szkół znajdujących się w niewielkiej odległości, do których zorganizowano by transport. Przewidziane są ponadto nowe, zaplanowane do realizacji obiekty.

– W pierwszej kolejności planujemy zrealizować inwestycję w postaci pełnowymiarowego boiska ze sztuczną murawą. Planem nieco odsuniętym w czasie jest też budowa basenu i powstanie lodowiska. Będziemy chcieli przystąpić do tych działań, jeśli zainteresowanie stworzoną ofertą będzie wystarczająco duże i będzie nas na to stać – mówi wójt B. Słabicki.

Gmina w swoje zamierzenia wkalkulowuje jednak ryzyko, że z jakichś powodów coś może nie pójść zgodnie z planem i wówczas założenia związane z kosztowną budową basenu czy powstaniem lodowiska trzeba będzie zmodyfikować. Gospodarz B. Słabicki jest jednak dobrej myśli i liczy na powodzenieprzedsięwzięcia.

– Na początek ogłosimy nabór minimum do trzech klas. W sytuacji, gdyby zainteresowanie było większe, spróbujemy uruchomić ich więcej. Liczymy nie tylko na zainteresowanie młodzieży z terenu naszej gminy, ale też z gmin ościennych. Położenie bazy lokalowej jest na tyle dobre, że będzie to jak najbardziej możliwe. Myślimy też o czymś więcej niż tylko szkoła podstawowa, a więc o uruchomieniu kształcenia w szkole średniej o profilu sportowym, ale to na razie melodia przyszłości. Do takich działań konieczne byłoby uruchomienie internatu – mówi.

Reklama

Szkoła Mistrzostwa Sportowego, którą gmina Orły planuje uruchomić od września na swoim terenie, będzie placówką publiczną, co oznacza, że nauka w niej będzie bezpłatna.


fot.UG Orły
ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama