Na mapie szkół w regionie pojawi się kolejna placówka o profilu sportowym. Szkołę Mistrzostwa Sportowego mają już Jarosław i Przemyśl, swoją zamierza uruchomić także gmina Orły. To efekt wspólnego projektu gminy i klubu „Polonia Przemyśl”, który swoje piłkarskie wzorce czerpie z Wisły Kraków. W planach jest także powstanie Gminnego Centrum Sportu, a w dalszej perspektywie przyszłości – jeśli finanse pozwolą – również basenu, pod warunkiem, że zainteresowanie ofertą będzie wystarczająco duże.
– Szefostwo klubu „Polonia Przemyśl” wyszło z propozycją utworzenia takiej szkoły na terenie gminy Orły. Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw zdecydowaliśmy, że spróbujemy z tym pomysłem wystartować i liczymy, że przedsięwzięcie będzie miało szansę powodzenia. Był wcześniej plan utworzenia oddziałów sportowych w tutejszej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach, jednak[paywall] to nie to samo. Szkoła Mistrzostwa Sportowego to zdecydowanie wyższa półka, dająca większe możliwości rozwoju sportowego tym najzdolniejszym, ale i także mniej uzdolnionym – mówi o założeniach pomysłu wójt gminy Orły Bogusław Słabicki.
– Edukacja w takiej placówce daje zdecydowanie większą siłę przebicia w gąszczu utalentowanych sportowo dzieciaków. W związku z tymi planami musimy zapewnić odpowiednią infrastrukturę sportową. Placówka będzie miała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu, bo oczywiście nie bylibyśmy w wstanie sami pokryć kosztów związanych z jej funkcjonowaniem. Liczymy, że taka szkoła na naszym terenie przyniesie sporo korzyści i zapewni uczniom możliwość rozwoju sportowych pasji, zapewniając jednocześnie wysoki poziom kształcenia. Główną sekcją będzie oczywiście piłka nożna, ale myślimy perspektywicznie i w zależności od zapotrzebowania będziemy chcieli uruchamiać także inne. Kadrę sportową stanowić będą głównie trenerzy Polonii Przemyśl, mający powiązania z Wisłą Kraków i tam właśnie się doszkalający – dodaje.
SMS ma powstać przy Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach. Gmina zamierza też powołać Gminne Centrum Sportu i wykorzystać zasoby lokalowe oraz bazę sportową już funkcjonującą, i to nie tylko tę z ZS w Orłach, ale też – jeśli zaistnieje taka potrzeba – dobrze wyposażone zaplecze innych szkół znajdujących się w niewielkiej odległości, do których zorganizowano by transport. Przewidziane są ponadto nowe, zaplanowane do realizacji obiekty.
– W pierwszej kolejności planujemy zrealizować inwestycję w postaci pełnowymiarowego boiska ze sztuczną murawą. Planem nieco odsuniętym w czasie jest też budowa basenu i powstanie lodowiska. Będziemy chcieli przystąpić do tych działań, jeśli zainteresowanie stworzoną ofertą będzie wystarczająco duże i będzie nas na to stać – mówi wójt B. Słabicki.
Gmina w swoje zamierzenia wkalkulowuje jednak ryzyko, że z jakichś powodów coś może nie pójść zgodnie z planem i wówczas założenia związane z kosztowną budową basenu czy powstaniem lodowiska trzeba będzie zmodyfikować. Gospodarz B. Słabicki jest jednak dobrej myśli i liczy na powodzenieprzedsięwzięcia.
– Na początek ogłosimy nabór minimum do trzech klas. W sytuacji, gdyby zainteresowanie było większe, spróbujemy uruchomić ich więcej. Liczymy nie tylko na zainteresowanie młodzieży z terenu naszej gminy, ale też z gmin ościennych. Położenie bazy lokalowej jest na tyle dobre, że będzie to jak najbardziej możliwe. Myślimy też o czymś więcej niż tylko szkoła podstawowa, a więc o uruchomieniu kształcenia w szkole średniej o profilu sportowym, ale to na razie melodia przyszłości. Do takich działań konieczne byłoby uruchomienie internatu – mówi.
Szkoła Mistrzostwa Sportowego, którą gmina Orły planuje uruchomić od września na swoim terenie, będzie placówką publiczną, co oznacza, że nauka w niej będzie bezpłatna.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze