Reklama

Wenanty Katarzyniec patronem szkoły w Świętem [ZDJĘCIA]

31/10/2021 15:00

Uroczyste nadanie Szkole Podstawowej w Świętem imienia franciszkanina o. Wenantego Katarzyńca nastąpiło 19 października. W wydarzeniu wzięła udział nie tylko społeczność szkoły i wsi, ale także przedstawiciele władz kościoła, zgromadzenia franciszkanów oraz władz parlamentarnych i samorządowych.

Kult związanego z naszym regionem, pochowanego w nimbie świętości na Kalwarii Pacławskiej Wenantego Katrzyńca rośnie w siłę. Wyrazem tego może być właśnie nadanie jego imienia szkole po raz pierwszy w Polsce.

Aktu tego dokonano w ubiegły wtorek, 19 października.

Powierzenie szkoły patronowi to wydarzenie o wielkim znaczeniu i lokalna społeczność, na czele z dyrektor placówki Barbarą Szlag[paywall], nauczycielami i uczniami dała temu wyraz, organizując wieloaspektową uroczystość, przygotowaną z pomysłem i rozmachem.

Rozpoczęła się ona od mszy świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem abpa Adama Szala, metropolity przemyskiego, podczas której homilię wygłosił o. Edward Staniulewicz, strażnik grobu o. Wenantego Katarzyńca w Kalwarii Pacławskiej.

Po niej zgromadzeni złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym przesiedlenie mieszkańców Świętego. Następnie na budynku szkoły, tuż przy wejściu, odsłonięta została pamiątkowa tablica.

Najważniejsze wydarzenia tego dnia rozegrały się jednak w sali gimnastycznej. Tu nastąpiło odczytanie uchwały rady gminy o nadaniu szkole imienia, przekazanie nowego sztandaru szkoły, na który przedstawiciele uczniów złożyli uroczyste ślubowanie.

Po raz pierwszy zaprezentowano też nowy hymn szkoły. Wiele uwagi poświęcono postaci „świeżo upieczonego” patrona. O jego losach mówiła w powitalnym przemówieniu nie tylko dyrektorka B. Szlag, ale przede wszystkim uczniowie, którzy w swoim występie artystycznym w interesującej formule prezentowali wyrywki z biografii Sługi Bożego, który stał się patronem ich szkoły.

Po tej części głos zabrali przedstawiciele władz kościelnych, parlamentarnych i samorządowych. Kilka słów uznania zarówno dla dzieła życia  Wenantego, jak i klasy przygotowanej przez szkołę uroczystości przekazali pod adresem zgromadzonych m.in. abp Adam Szal, poseł Tadeusz Chrzan, starosta Stanisław Kłopot oraz wójt gminy Radymno Bogdan Szylar.

Uroczystość zakończyły tradycyjne  wbijanie gwoździ w tablicę pamiątkową oraz wspólny posiłek.

Reklama

Warto podkreślić, że nadane imienia placówce odbiło się szerokim echem w różnych środowiskach. Świadczą o tym goście imprezy. W Świętem obecni byli, oprócz już wymiennych, m.in. o. Krzysztof Hura, gwardian klasztoru Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, redaktor „Niedzieli Przemyskiej”, ks. prałat Zbigniew Suchy, ks. Andrzej Bienia, redaktor Radia Fara.

Władze województwa reprezentowali związani z Radymnem i okolicami wicemarszałkowie Anna Huk i Piotr Pilch. Lokalne władze samorządowe z kolei m.in. wójt gminy Orły Bogusław Słabicki, przedstawiciele rady powiatu i rady gminy, sołtys Świętego i członkowie rady sołeckiej.

Nie zabrakło też fundatorów tablicy i sztandaru.

Po zakończeniu nowicjatu wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie, gdzie dał się poznać jako przykładny i pracowity student. 2 czerwca 1914 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bpa Anatola Nowaka. Pierwszą jego parafią były Czyszki niedaleko Lwowa, niebawem jednak został powołany na mistrza nowicjatu franciszkańskiego we Lwowie. W zgromadzeniu jego służba zapamiętana została jako pełna cnót i pobożnych uczynków. Całkowite oddane się zakonnej pracy przypłacił nadszarpnięciem zdrowia. Ciężko przeszedł  hiszpankę w 1917 roku, po czym stwierdzono u niego gruźlicę. W 1920 r. został przeniesiony do Kalwarii Pacławskiej, gdzie rok później zmarł. Biografowie Wenantego podkreślają jego świątobliwe życie, a także znajomość z o. Maksymilianem Kolbe, który uczynił Wenantego patronem wydawanego przez siebie „Rycerza Niepokalanej”. Franciszkanie podjęli próbę wyniesienia o. Wenantego na ołtarze. Proces beatyfikacji rozpoczął się w 1951 r., w 2016 roku papież Franciszek wyraził zgodę na publikację dekretu o heroiczności cnót Sługi Bożego Wenantego Katarzyńca. Dzieło jego beatyfkacji trwa do dziś.     

Reklama

 


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama