Wczoraj, 20 kwietnia, wizytę w Zespole Pałacowo-Parkowym w Hadlach Szklarskich złożyła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Generalny Konserwator Zabytków Bożena Żelazowska. Okazją było wręczenie promes dla beneficjentów programu „Ochrona zabytków” z południowo-wschodniej części Podkarpacia.
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Bożena Żelazowska podczas krótkiego pobytu w naszym regionie miała okazję odwiedzić rewitalizowaną stację kolejki wąskotorowej w Hadlach Szklarskich (zadanie to realizowane jest dzięki środkom z programu „Ochrona zabytków”). Kolejnym punktem wizyty była z kolei stacja kolei wąskotorowej w Kańczudze, stanowiąca część Przeworskiej Kolei Dojazdowej. B. Żelazowska zajrzała też do znajdującej się w tej miejscowości najstarszej miejskiej murowanej cerkwi w Polsce (dawnej Cerkwi Greckokatolickiej pw. Opieki NMP) oraz do zabytkowej plebani i kościoła w Jaworniku Polskim. Plebania również została wyremontowana po pożarze dzięki ministerialnym funduszom. Na jej odbudowę przekazany został w ubiegłym roku 1 mln zł, natomiast w roku bieżącym za pochodzącą z ministerstwa kwotę 350 tys. zł przeprowadzony zostanie remont kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła w Jaworniku Polskim (zyska nowe pokrycie z blachy miedzianej, remont przejdzie też XIX-wieczna ambona).
Wizyta była okazją do dyskusji na temat konserwatorskich potrzeb w zakresie ochrony podkarpackich zabytków oraz możliwości dalszego pozyskiwania funduszy na ich renowację. W spotkaniu z B. Żelazowską uczestniczyli min. wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, poseł Bartosz Romowicz, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków Adam Sapeta, burmistrz Kańczugi Andrzej Żygadło, burmistrz Jawornika Polskiego Łukasz Kowaliło, burmistrz Narola Arkadiusz Mroczek, starosta przeworski Dariusz Łapa, wicestarosta Zbigniew Kiszka.
Warto wspomnieć, że w ramach programu „Ochrona zabytków” w bieżącym roku aż 20 obiektów z południowo-wschodniej części Podkarpacia otrzymało dofinansowanie w łącznej kwocie blisko 5 mln zł. Pieniądze z przeznaczeniem na renowację zabytków dostały gminy: Bircza, Cieszanów, Narol, Jawornik Polski, Lubaczów, Pruchnik, Haczów, Komańcza, Lesko, Olszanica, Zagórz oraz w miasta: Przemyśl, Jarosław, Krosno i Sanok.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze