W połowie maja br. pogranicznicy wrócili do odnowionej siedziby placówki Straży Granicznej w podprzemyskich Hermanowicach. Rozbudowa pochłonęła kwotę ponad 5,4 mln zł. Aż 75 procent tej kwoty pochodziło z funduszy unijnych, reszta z budżetu państwa.
Przebudowa placówki w Hermanowicach była konieczna z racji planowanego otwarcia drogowego przejścia granicznego w Malhowicach. Jej funkcjonariusze odpowiadają aktualnie za ochronę zewnętrznej granicy Unii Europejskiej z Ukrainą o długości ponad 11 km, a po jego otwarciu będą również dokonywać odpraw granicznych. Pracę mają im ułatwić powstałe w efekcie rozbudowy nowe pomieszczenia służbowe, nowe wyposażenie, garaże i kojce dla psów służbowych.
Rozbudowa infrastruktury wystartowała jesienią 2019 r. Gruntowną przebudowę przeszły[paywall] budynek administracyjny oraz jego zaplecze. Chodziło przede wszystkim o zwiększenie dostępnej przestrzeni, stąd decyzja o adaptacji pomieszczeń internatowych. W placówce pojawiły się nowoczesne instalacje: systemy kontroli dostępu, antywłamaniowe oraz monitoring. Funkcjonariusze zyskali do dyspozycji elektronicznie zabezpieczone, indywidualne schowki na broń służbową i klucze do pomieszczeń. Rozbudowa objęła ponadto pomieszczenia garażowe i zaplecze dla psów służbowych. Czworonogi służące w BiOSG zyskały aż 8 nowych kojców, powstało też pomieszczenie do przygotowywania posiłków. Dodatkowo na placu manewrowym pojawiła się nowa nawierzchnia oraz oświetlenie.
Jak wspomnieliśmy wyżej, inwestycję w 75 procentach sfinansowano z unijnego Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego „Bezgraniczne Bezpieczeństwo”. Pozostałą część wydatków pokrył budżet państwa.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze