Od 11 do 17 września br. podopieczni Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Domy dla Dzieci” w Przemyślu oraz Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Przemyślu żeglowali po Zatoce Gdańskiej, odwiedzając porty w Gdyni, Gdańsku, Sopocie i Helu. Taką wielką niespodziankę przygotowało dla nich Stowarzyszenie „Róża Wiatrów” z Przemyśla.
Każdy z uczestników miał szansę stanąć za sterem jachtu pełnomorskiego i samodzielnie pierwszy raz żeglować po falach Bałtyku pod czujnym okiem kapitanów prowadzących jachty – Jacka Podwyszyńskiego i Grzegorza Kochmana. Ci na bieżąco dzielili się wiedzą i tłumaczyli dzieciom zasady żeglowania oraz cumowania jachtów w portach[paywall]. Jak powiedziała prezes stowarzyszenia „Róża Wiatrów” Agnieszka Kowaliw, dzieci i młodzież w 100 procentach wywiązały się z obowiązków bycia załogą. – Oczywiście nie mogło zabraknąć i zachodu słońca na wodzie oraz żeglowania po zmroku, co było dużym przeżyciem dla młodych żeglarzy – dodała.
Podczas tygodniowego pobytu nad polskim morzem dzieci nie tylko żeglowały, ale także zwiedziły m.in.: Muzeum Morskie, Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, Westerplatte, fokarium, Akwarium Gdyńskie, Muzeum Marynarki Wojennej. Gościli także na ORP Błyskawica czy Darze Pomorza. Wzięli udział w nocnym zwiedzaniu Gdańska z przewodnikiem.
Jak już wspomnieliśmy, całość przedsięwzięcia po raz kolejny zorganizowało Stowarzyszenie „Róża Wiatrów” z Przemyśla, które od ośmiu lat prowadzi edukację żeglarską oraz morską wśród dzieci i młodzieży z nadsańskiego grodu i okolic. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie sponsorzy i partnerzy projektu: UM Przemyśl, Starostwo Powiatowe w Przemyślu, Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, Fundacja PZU, Fundacja PGNiG i Fundacja LOTTO.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze