Reklama

Wielka Izba dumą muzeum. Muzeum dumą Jarosławia

27/04/2022 17:19

Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, mimo że dość kameralne, jest placówką z niemal stuletnią tradycją. W związku z przygotowaniami do okrągłego jubileuszu realizowany jest projekt „Konserwacja wyposażenia Wielkiej Izby Kamienicy Orsettich”. Jest on dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To tylko jedna z wielu inicjatyw, które podjęła Kamienica Orsettich.

Dzięki dotacji wynoszącej blisko 100 tys. zł, uzyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, możliwe będzie odnowienie unikatowego wyposażenia Wielkiej Izby – najbardziej okazałej sali, jaką można oglądać w Kamienicy Orsettich. Mianem tym określane jest reprezentacyjne pomieszczenie kamienicy mieszczańskiej.

Mieściło się ono zawsze na[paywall] parterze, na tyłach budynku, dlatego bywa nazywane także „izbą na zadzi”. W okresie tak zwanego „złotego wieku” Jarosławia to właśnie w takich salach odbywały się oficjalne spotkania kupców i bankierów, połączone z negocjacjami kontraktów handlowych.

Ze względu na swoje funkcje izby te były zazwyczaj zdobione detalami architektonicznymi i bogato wyposażone. W dużym uproszczeniu można takie miejsce porównać do sali konferencyjnej – reprezentacyjnej, ale także odpowiednio funkcjonalnej.

Wielka Izba Kamienicy Orsettich stanowi najbardziej rozpoznawalną część wystawy stałej jarosławskiego muzeum. W pomieszczeniu zachował się oryginalny, 400-letni strop z belek modrzewiowych, charakterystyczna ceglana podłoga – olstrych oraz fragmenty barwnej polichromii z czasów Wilhelma Orsettiego, a także wnęki ścienne.

Umieszczone tam meble – stoły i krzesła, skrzynie i szafy, sepety (niewielkie, przenośne skrzynki) – dekorowane są rozmaitymi technikami, co stanowi nie lada gratkę dla entuzjastów historii sztuki, odwiedzających najpiękniejszą jarosławską kamienicę, która, co można stwierdzić bez wahania, stanowi wizytówkę miasta.

Oprócz mebli w Wielkiej Izbie zgromadzono całe mnóstwo wysokiej klasy rzemiosła artystycznego, rzeźb, zegarów, szkła i ceramiki. Są to eksponaty unikatowe, które także potrzebują odpowiedniego odświeżenia. W związku z tym muzeum nawiązało współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. W ramach projektu badawczego podjęła się ona konserwacji obiektów.

Warto wspomnieć, że nie jest to jedyna współpraca z ASP, ponieważ jarosławskie muzeum współpracuje także z krakowską akademią. W tym przypadku prace konserwatorskie dotyczą XIX-wiecznego, politurowanego na czarno stolika, zdobionego masą perłową i złoceniami.

Reklama

 Będą ozdobą muzeum

Zabytkowe meble z Wielkiej Izby Kamienicy Orsettich od dłuższego czasu wymagały interwencji konserwatorów. W ramach dotacji z rządowego programu „Wspieranie działań muzealnych” zostanie odnowione wyposażenie sali ekspozycyjnej – łącznie 10 mebli, datowanych na okres od XVI do XIX wieku.

Ponadto projekt przewiduje konserwację trzech lad cechowych – bogato zdobionych skrzyń, niegdyś służących do przechowywania najcenniejszych dokumentów, pieniędzy i innych przedmiotów związanych z działalnością cechów rzemieślniczych.

W zbiorach jarosławskiego muzeum przechowywane są rzeźbione lady ślusarzy i stolarzy z początku XIX wieku, a także unikatowa XVII-wieczna skrzynia cechu rzeźników, zdobiona malowidłami o tematyce sakralnej oraz zwieńczona rzeźbą leżącego lwa.

Te wyjątkowe obiekty, które dotychczas ze względu na nie najlepszy stan zachowania musiały być przechowywane w magazynie, po konserwacji staną się ozdobą wystawy stałej jarosławskiego muzeum, co umożliwi realizację kolejnego etapu rozbudowy ekspozycji opowiadającej o XVII-wiecznym Jarosławiu, o wielkich jarmarkach, rozwoju handlu i rzemiosła, czyli tym, co nierozerwalnie wiąże się z historią miasta.

Wcześniejsze zadania konserwatorskie, dofinansowane przez MKiDN, objęły swoim zasięgiem kilkadziesiąt obiektów. Aby przywrócić muzealiom stan ekspozycyjny i uzupełnić treści przekazywane na wystawach stałych, zdecydowano się także na konserwację komody, kanapy, łóżka, szaf, świeczników, lustra, skrzyni posagowej czy kilkudziesięciu grafik. W przeważającej większości są to obiekty, które nigdy wcześniej nie były prezentowane szerszej publiczności.

Wszystkie ruchy, projekty i współprace prowadzone przez muzeum w Jarosławiu to ukłon nie tylko w stronę historii, ale przede wszystkim w stronę jarosławian, którzy być może nawet nie zdają sobie w pełni sprawy, w jak wyjątkowym mieście żyją. Wielu historyków sztuki skłania się ku tezie, że jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych miast w Polsce, jeśli chodzi o kulturę, sztukę i historię w rozumieniu ogólnym.

 
MP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama