Wielkanoc to mnóstwo drobiazgów tworzących szczególną atmosferę, ale w głównej mierze czas rodzinnych spotkań przy stole. A ten ugina się pod obfitością przysmaków kuchni polskiej. Każda gospodyni ma własny kanon wielkanocnych potraw, ale zawsze warto urozmaicić obowiązujące menu o nowe pozycje.
Kaczkę, łopatkę, boczek i wątróbkę ugotować. Ugotowane mięso zemleć na średnim sitku. Dodać cebulkę, namoczoną i odciśniętą bułkę. Jaja ubić i dodać do zmielonej masy mięsnej. Doprawić solą, pieprzem, magą i majerankiem. Gotową masę mięsną włożyć do foremek wysmarowanych tłuszczem. Piec w temp. 160 stopni C przez 1,5 – 2 godzin.
Do pasztetu można dołożyć wedle uznania: żurawinę i śliwkę kalifornijską.
Boczek, kości wędzone i warzywa zalewamy wodą, wrzucamy liść laurowy i ziele angielskie. Gotujemy na wolnym ogniu do uzyskania wywaru. Do gotowego wywaru dodajemy białą kiełbasę. Gotujemy 15 minut. Wyjmujemy do ostudzenia. Podsmażamy na maśle borowiki, dodajemy do wywaru, wlewamy zakwas i gotujemy. Następnie dodajemy śmietanę, wciąż gotując na wolnym ogniu 2 – 4 minuty. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Na koniec dodajemy czosnek i majeranek i zagotowujemy 2 – 3 minuty. Żurek odajemy z jajkiem i kiełbasą.
Prostokątną foremkę wykładamy folią spożywczą. Następnie układamy szynkę w taki sposób, aby przykrywała całą foremkę wewnątrz, a potem wypełniamy formę farszem jajecznym.
Jaja kroimy w drobną kostkę. Dzielimy na 3 części. Do jednej dodajemy chrzan, do drugiej ogórek także pokrojony w kostkę, a do trzeciej szynkę, również pokrojoną w drobną kostkę. Do dekoracji ścieramy na tarce rzodkiewkę. Tak przygotowaną terinę dobrze zaciskamy folią spożywczą i pozostawiamy do schłodzenia.
Masło utrzeć z cukrem, dodając po jednym żółtku, następnie naprzemiennie mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i śmietanę, a na końcu wmieszać bakalie. Z białek ubić pianę i delikatnie wmieszać w ciasto. Do 1/3 części ciasta dodać kakao i wymieszać. Na dno foremki przełożyć ciasto białe, a na nim rozprowadzić ciasto ciemne. Delikatnie docisnąć do dna drewnianą łopatką. Piec przez około 50 minut w temperaturze około 180 stopni Celsjusza.
Z jajek przygotowujemy wydmuszki, odcinając szerszą część skorupki. Mięso z piersi kroimy w kosteczkę. Wszystkie składniki galaretki wsypujemy porcjami do wydmuszek. Wywar podgrzewamy, rozpuszczamy żelatynę i wlewamy do wydmuszek. Zostawiamy do ostygnięcia. Następnie skorupki usuwamy, obierając jak zwykłe jaja.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze