Reklama

Wielkie oszczędności dzięki... słońcu

Według wstępnych szacunków rachunki za zużycie energii elektrycznej w żurawickim urzędzie gminy zmniejszą się o ok. 20 tys. zł rocznie. Wszystko dzięki zamontowanym na dachu instytucji panelom fotowoltaicznym.

Na przełomie 2019 i 2020 r. w panele wyposażone zostały trzy budynki użyteczności publicznej: Urzędu Gminy w Żurawicy, oczyszczalni ścieków w Orzechowcach oraz Szkoły Podstawowej w Maćkowicach. W pierwszym i drugim przypadku koszt to 100 tys. zł, w trzecim – 60 tys. zł. Łączna moc tych trzech instalacji to ponad 65 kWh, co redukuje roczną emisję do atmosfery dwutlenku węgla, liczoną w tonach[paywall]. Gmina Żurawica postawiła na ekologię. I dobrze na tym wyjdzie. Średnio rachunki za zużycie energii elektrycznej w oczyszczalni ścieków to 7 tys. zł miesięcznie. Rocznie to koszt ok. 84 tys. zł. Znacznie mniej, ale bardzo dużo, płaciła za energię elektryczną zużywaną w budynku urzędu. To kwota wahająca się między 23 a 25 tys. zł. Władze gminy szacują, że kiedy panele zaczną działać pełną parą, rachunki zredukują się do kwoty ok. 2 tys. zł rocznie!

– Projekt ma dwa podstawowe cele. Zmniejszenie rachunków to jedno, ale drugie – kto wie czy nie ważniejsze – to ochrona środowiska. W całości wykonaliśmy to z własnych funduszy. Chcemy kontynuować realizację pomysłu w tym roku. Jest jeszcze kilka budynków, na których, nieładnie mówiąc, możemy zaoszczędzić, montując panele fotowoltaiczne. Pamiętajmy, że niebawem czeka nas podwyżka energii. Jeśli będzie taka, o jakiej się mówi, ta inwestycja zwróci się nam za dwa, trzy lata. Ale, jak już wspomniałem, chcemy być przede wszystkim gminą eko. Przypomnę tylko, że nasi mieszkańcy skorzystali także z unijnych środków w ramach wymiany pieców na ekologiczne. To grupa ponad 35 osób. Na ten rok na to przedsięwzięcie mamy zarezerwowanych 50 tysięcy złotych – powiedział wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    xxx - niezalogowany 2020-03-03 12:30:33

    A co urząd w Przemyślu zrobił żeby zaoszczędzić na wydatkach za energię? NIC . Ani w urzędzie ani dla mieszkańców . Od mieszkańców wziął w 2018r.  pieniądze na audyty po 300 zł i na tym się zakończyła działalność urzędu - nieroby!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    dorcamelda_121 2020-03-03 12:54:35

    When students seek Reliable Nursing Paper Writing Services , they are assured of receiving Best Nursing Writing Services and Legit Nursing Research Paper Writing Services that meets all their writing needs. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Adek - niezalogowany 2020-03-03 14:21:35

    Żurawica też pobrała (ukradła) 300 zł i nic!!! Z tego ponoć gość brał 50zł za to że przyjechał i zrobił kilka zdjęć, program do obsługi tego zagadnienia kolejne 50zł i kilka zł wydruk książeczki a gdzie 150zł razy ilość wpisanych, temat dla prokuratury. Inne gminy płaciły za to samo 50-70zł.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama