Malownicza sceneria Fortu XV Borek stała się w niedzielę, 22 września, scenerią drugiej odsłony Festiwalu Muzyki Fortecznej i Bitewnej na terenie Twierdzy Przemyśl. Organizatorzy ponownie umiejętnie wpletli niezapomniane doznania artystyczne w otoczenie fortecznych zabytków.
Wydarzenie przeniosło zgromadzonych w czasy dawnych militariów i marszów wojskowych i ściągnęło na fort miłośników historii i muzyki, oferując sporą porcję wrażeń i kulturalnych uniesień, połączonych ze szczyptą historycznych ciekawostek, a przy okazji także prawdziwą gastronomiczną ucztę.
Kulminacyjny punkt festiwalu stanowił wieczorny plenerowy koncert Orkiestry Kameralnej Towarzystwa Muzycznego, z udziałem solistów Sylwii Frączek, Jakuba Oczkowskiego i Mieczysława Smydy. W wyjątkowym anturażu fortecznych murów zaprezentowano repertuar inspirowany muzyką bitewną i forteczną. Niebagatelną rolę odegrały jedyna w swoim rodzaju akustyka, ale też niesamowita atmosfera i oprawa.

Koncert otworzyli przewodniczący Zarządu Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl Mirosław Majkowski, starosta powiatu przemyskiego Bożena Ryczan oraz wójt gminy Medyka Magdalena Małachowska. Zanim jednak uczestnicy imprezy dali się porwać muzycznym uniesieniom, mieli okazję zwiedzić fort, słuchając ciekawostek dotyczących bogatej historii obiektu. Odkrywali je przed zwiedzającymi członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”. Czekając w kolejce[paywall] do zwiedzania, można się było także poddać badaniom lekarskim w wyposażonym w historyczny sprzęt medyczny punkcie sanitarnym (w rolę sanitariuszek wcieliły się członkinie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Damy i Huzary). Była też okazja do posmakowania specjałów kuchni polowej, która serwowała grochówkę, chleb ze smalcem, domowe wypieki czy kiełbasę. W materii kulinarnej wsparli organizatorów Restauracja PrzeMiś i Stowarzyszenie Integracja Siedliska. Winnica Festung oferowała z kolei wina pierwsza klasa w najróżniejszych smakach.
Bawiący się na II Festiwalu Muzyki Fortecznej i Bitewnej w ramach wdzięczności za możliwość wzięcia udziału w pełnym atrakcji wydarzeniu mogli zasilić zbiórkę na rzecz powodzian i będących w potrzebie.
Kolejna, trzecia odsłona festiwalu planowana jest na Forcie XI Duńkowiczki. Pozostaje trzymać kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze