„Serce rośnie, kiedy słowo pisane – literatura, poezja – wygrywa z atakującymi nas zewsząd migającymi slajdami kulturą obrazkową” – podsumowywała jedna z jurorek konkursu literackiego pt. „Królewski Przemyśl – moje miasto”, który swój finał miał 7 października br. w Urzędzie Miejskim w Przemyślu. Tego dnia wszyscy uczestnicy odebrali gratulacje i podziękowania z rąk prezydenta miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Renaty Kochanowicz-Chalickiej oraz organizatorów i jurorów konkursu.
Ta niezwykle wartościowa inicjatywa, której celem jest rozbudzanie kreatywności dzieci i młodzieży, inspirowanie do rozwijania kompetencji językowych, ale też wzmacnianie poczucia przynależności i przywiązania do Przemyśla, mogła zaistnieć i się rozwijać (bo to już druga edycja konkursu) dzięki paniom Małgorzacie Matuszewskiej, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Przemyślu oraz Renacie Stefaniak, prezes Fundacji Kresowe Centrum Nauki i Rozwoju „Perła Galicji”.
Idea zainspirowania dzieci i młodzieży do twórczej wypowiedzi na temat Przemyśla i jego walorów znalazła odzwierciedlenie w kilkudziesięciu pracach konkursowych nadesłanych przez uczniów szkół podstawowych z Przemyśla. O pełnym uroków nadsańskim grodzie rozprawiali wierszem lub prozą, zaskakując znajomością jego historii i topografii, puszczając wodze wyobraźni tak, by przenieść czytelnika w strony, które z łatwością mógł rozpoznać, ale tym razem obserwować je z innej perspektywy.
Jury w składzie dr Małgorzata Wilgucka i dr Ewelina Kasperska podjęło niezwykle trudną decyzję o przyznaniu nagród – w kategorii proza 1. miejsce: Alicja Jach (SP nr 4), 2. miejsce: Amelia Kawiak (SP nr 15), 3. miejsce: Izabela Matuszewska (SP nr 4), w kategorii poezja 1. miejsce: Julia Cyrańska (SP nr 1), 2. miejsce: Jakub Pyś (SP nr 15), 3. miejsce: Alicja Przybyłowicz (SP nr 1) oraz wyróżnienia dla Julii Hołoty (SP nr 15) oraz Wiktora Przybyszka (SP nr 4).
Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Przemyślu oraz Fundacja Kresowe Centrum Nauki i Rozwoju „Perła Galicji”, planują kolejną edycję konkursu oraz publikację prac konkursowych. „To byłaby piękna wizytówka Przemyśla” – zapewniał prezydent miasta, wyrażając tym samym zadowolenie z faktu, że młodzi ludzie zachwycają się Przemyślem i dobrze się w nim czują. „Wcześniej na pewno znajdzie się okazja, by zaprezentować nagrodzone prace szerszej publiczności, o czym będziemy informować” – zapewniała M. Matuszewska.
Konkurs został objęty honorowym patronatem prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna oraz rektora Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu prof. Marka Delonga.
Ek
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze