Reklama

Wierszem i prozą o Przemyślu

17/10/2025 09:26

„Serce rośnie, kiedy słowo pisane – literatura, poezja – wygrywa z atakującymi nas zewsząd migającymi slajdami kulturą obrazkową” – podsumowywała jedna z jurorek konkursu literackiego pt. „Królewski Przemyśl – moje miasto”, który swój finał miał 7 października br. w Urzędzie Miejskim w Przemyślu. Tego dnia wszyscy uczestnicy odebrali gratulacje i podziękowania z rąk prezydenta miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Renaty Kochanowicz-Chalickiej oraz organizatorów i jurorów konkursu.

Ta niezwykle wartościowa inicjatywa, której celem jest rozbudzanie kreatywności dzieci i młodzieży, inspirowanie do rozwijania kompetencji językowych, ale też wzmacnianie poczucia przynależności i przywiązania do Przemyśla, mogła zaistnieć i się rozwijać (bo to już druga edycja konkursu) dzięki paniom Małgorzacie Matuszewskiej, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Przemyślu oraz Renacie Stefaniak, prezes Fundacji Kresowe Centrum Nauki i Rozwoju „Perła Galicji”.

Idea zainspirowania dzieci i młodzieży do twórczej wypowiedzi na temat Przemyśla i jego walorów znalazła odzwierciedlenie w kilkudziesięciu pracach konkursowych nadesłanych przez uczniów szkół podstawowych z Przemyśla. O pełnym uroków nadsańskim grodzie rozprawiali wierszem lub prozą, zaskakując znajomością jego historii i topografii, puszczając wodze wyobraźni tak, by przenieść czytelnika w strony, które z łatwością mógł rozpoznać, ale tym razem obserwować je z innej perspektywy.

Reklama

Trudna decyzja

Jury w składzie dr Małgorzata Wilgucka i dr Ewelina Kasperska podjęło niezwykle trudną decyzję o przyznaniu nagród – w kategorii proza 1. miejsce: Alicja Jach (SP nr 4), 2. miejsce: Amelia Kawiak (SP nr 15), 3. miejsce: Izabela Matuszewska (SP nr 4), w kategorii poezja 1. miejsce: Julia Cyrańska (SP nr 1), 2. miejsce: Jakub Pyś (SP nr 15), 3. miejsce: Alicja Przybyłowicz (SP nr 1) oraz wyróżnienia dla Julii Hołoty (SP nr 15) oraz Wiktora Przybyszka (SP nr 4).

Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Przemyślu oraz Fundacja Kresowe Centrum Nauki i Rozwoju „Perła Galicji”, planują kolejną edycję konkursu oraz publikację prac konkursowych. „To byłaby piękna wizytówka Przemyśla” – zapewniał prezydent miasta, wyrażając tym samym zadowolenie z faktu, że młodzi ludzie zachwycają się Przemyślem i dobrze się w nim czują. „Wcześniej na pewno znajdzie się okazja, by zaprezentować nagrodzone prace szerszej publiczności, o czym będziemy informować” – zapewniała M. Matuszewska.

Reklama

Konkurs został objęty honorowym patronatem prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna oraz rektora Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu prof. Marka Delonga.

Ek

 

 

 

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 17/10/2025 09:26
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama