Reklama

Wigilia na przemyskim Rynku

24/12/2019 20:18

W połowie grudnia na przemyskim Rynku odbyła się pierwsza w historii nadsańskiego grodu wigilia dla mieszkańców miasta.

Świąteczny nastrój zapanował na Rynku już trzy dni wcześniej, kiedy rozpoczął się Przemyski Jarmark Bożonarodzeniowy, zorganizowany przez Wydział Promocji UM.  W tym roku na jarmarku pojawiła się rekordowa[paywall] (67) liczba wystawców, którzy oferowali mieszkańcom tradycyjne świąteczne kulinaria oraz choinki, stroiki i inne świąteczne akcesoria.

W niedzielne popołudnie w nastrój wprowadziły kolędy w wykonaniu przedszkolaków, uczniów i zespołu „Szarotki” z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich. Po nich scenę opanował Zespół Pieśni i Tańca Przemyśl, który zaprezentował barwne widowisko Turonie idą. Turonie.

Z opłatkami, jak w rodzinie

O g. 16 zaczęła się miejska wigilia, inna niż organizowane do tej pory w hali sportowej. Metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal zaintonował kolędę Bóg się rodzi, napisaną w Dubiecku przez poetę Franciszka Karpińskiego i poświęcił opłatki, które wolontariusze Caritasu rozdali mieszkańcom. Następnie arcybiskup wraz z prezydentem Przemyśla Wojciechem Bakunem i wicewojewodą podkarpackim Lucyną Podchalicz złożyli wszystkim świąteczne życzenia.

Tłumnie zgromadzeni przemyślanie łamali się opłatkami i składali sobie życzenia. W tym czasie w namiocie koło ratusza arcybiskup A. Szal, prezydent W. Bakun, starosta J. Pączek i wicewojewoda L. Podchalicz częstowali wszystkich chętnych tradycyjnymi wigilijnymi potrawami: pierogami, barszczem, kapuśniaczkami i słodkimi ciastami. Organizatorami tegorocznej wigilii w Rynku byli: urząd miasta starostwo powiatowe i Caritas Archidiecezji Przemyskiej, a partnerami stowarzyszenie „Zmieniamy Przemyśl” oraz spółki miejskie i prywatni restauratorzy.  


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    KKK - niezalogowany 2019-12-24 20:55:41

    Fajny pomysł z jarmarkiem i wigilią.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-12-25 11:44:46

    Teraz świętujemy urzędowo  HANUKE która trwa od 22 do 30 grudnia.Uroczyście w naszym kraju jest obchodzona w Sejmie,Pałacu Prezydenckim i i wielu innych naszych instytucjach gdzie obowiązkowo pali się świece .Tak świętuje nasza elita.która jeszcze tak niedawno świętowała Dziadka Mroza i inne zapomniane już świętaDla pospólstwa nadal jest Boże Narodzenie z szopką ,jarmarkiem,choinką a nawet pasterką.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jan - niezalogowany 2019-12-25 12:47:54

    Sedno sprawy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama