W połowie grudnia na przemyskim Rynku odbyła się pierwsza w historii nadsańskiego grodu wigilia dla mieszkańców miasta.
Świąteczny nastrój zapanował na Rynku już trzy dni wcześniej, kiedy rozpoczął się Przemyski Jarmark Bożonarodzeniowy, zorganizowany przez Wydział Promocji UM. W tym roku na jarmarku pojawiła się rekordowa[paywall] (67) liczba wystawców, którzy oferowali mieszkańcom tradycyjne świąteczne kulinaria oraz choinki, stroiki i inne świąteczne akcesoria.
W niedzielne popołudnie w nastrój wprowadziły kolędy w wykonaniu przedszkolaków, uczniów i zespołu „Szarotki” z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich. Po nich scenę opanował Zespół Pieśni i Tańca Przemyśl, który zaprezentował barwne widowisko Turonie idą. Turonie.
O g. 16 zaczęła się miejska wigilia, inna niż organizowane do tej pory w hali sportowej. Metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal zaintonował kolędę Bóg się rodzi, napisaną w Dubiecku przez poetę Franciszka Karpińskiego i poświęcił opłatki, które wolontariusze Caritasu rozdali mieszkańcom. Następnie arcybiskup wraz z prezydentem Przemyśla Wojciechem Bakunem i wicewojewodą podkarpackim Lucyną Podchalicz złożyli wszystkim świąteczne życzenia.
Tłumnie zgromadzeni przemyślanie łamali się opłatkami i składali sobie życzenia. W tym czasie w namiocie koło ratusza arcybiskup A. Szal, prezydent W. Bakun, starosta J. Pączek i wicewojewoda L. Podchalicz częstowali wszystkich chętnych tradycyjnymi wigilijnymi potrawami: pierogami, barszczem, kapuśniaczkami i słodkimi ciastami. Organizatorami tegorocznej wigilii w Rynku byli: urząd miasta starostwo powiatowe i Caritas Archidiecezji Przemyskiej, a partnerami stowarzyszenie „Zmieniamy Przemyśl” oraz spółki miejskie i prywatni restauratorzy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Teraz świętujemy urzędowo HANUKE która trwa od 22 do 30 grudnia.Uroczyście w naszym kraju jest obchodzona w Sejmie,Pałacu Prezydenckim i i wielu innych naszych instytucjach gdzie obowiązkowo pali się świece .Tak świętuje nasza elita.która jeszcze tak niedawno świętowała Dziadka Mroza i inne zapomniane już świętaDla pospólstwa nadal jest Boże Narodzenie z szopką ,jarmarkiem,choinką a nawet pasterką.
Fajny pomysł z jarmarkiem i wigilią.
Teraz świętujemy urzędowo HANUKE która trwa od 22 do 30 grudnia.Uroczyście w naszym kraju jest obchodzona w Sejmie,Pałacu Prezydenckim i i wielu innych naszych instytucjach gdzie obowiązkowo pali się świece .Tak świętuje nasza elita.która jeszcze tak niedawno świętowała Dziadka Mroza i inne zapomniane już świętaDla pospólstwa nadal jest Boże Narodzenie z szopką ,jarmarkiem,choinką a nawet pasterką.
Sedno sprawy.