Reklama

Witraże z Karmelu docenione. Trafiły do rejestru

13 witraży z kościoła oo. Karmelitów Bosych w Przemyślu wpisano do rejestru zabytków ruchomych. Co ciekawe, witraże te, jako jedyne na terenie Przemyśla (oczywiście spośród tych, które mają określone autorstwo), pochodzą z warsztatu zagranicznego.

– Zespół witraży z kościoła Ojców Karmelitów Bosych w Przemyślu związany jest z okresem, kiedy po kasacie zakonu w 1784 roku założenie kościelno-klasztorne przeszło w ręce Kościoła greckokatolickiego[paywall]. Kościół przeznaczono na katedrę, zaś klasztor stał się rezydencją biskupa i duchowieństwa katedralnego oraz siedzibą greckokatolickich instytucji diecezjalnych – wyjaśniła Wojewódzki Podkarpacki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot.

Adaptacja świątyni do nowej funkcji osiągnęła największe rozmiary podczas gruntownego remontu i przebudowy w latach 1879 – 1885, przeprowadzonej z inicjatywy ks. Juzyczyńskiego. Wnętrze otrzymało nową aranżację według projektu i pod kierunkiem architekta wiedeńskiego Karola Königa, przy której byli czynni rzemieślnicy i artyści wiedeńscy, krakowscy i przemyscy. Witraże natomiast powstały w firmie witrażowniczej Reicha i Tiroler Galsmalerei Anstalt w Wiedniu.

Reklama

– Reprezentują bardzo wysoki poziom artystyczny i technologiczny. Wykonane zostały klasyczną techniką witrażową, to znaczy są to szkła barwione w masie, malowane i wypalane, a następnie składane w listwy ołowiane – podsumowała B. Kot.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama