13 witraży z kościoła oo. Karmelitów Bosych w Przemyślu wpisano do rejestru zabytków ruchomych. Co ciekawe, witraże te, jako jedyne na terenie Przemyśla (oczywiście spośród tych, które mają określone autorstwo), pochodzą z warsztatu zagranicznego.
– Zespół witraży z kościoła Ojców Karmelitów Bosych w Przemyślu związany jest z okresem, kiedy po kasacie zakonu w 1784 roku założenie kościelno-klasztorne przeszło w ręce Kościoła greckokatolickiego[paywall]. Kościół przeznaczono na katedrę, zaś klasztor stał się rezydencją biskupa i duchowieństwa katedralnego oraz siedzibą greckokatolickich instytucji diecezjalnych – wyjaśniła Wojewódzki Podkarpacki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot.
Adaptacja świątyni do nowej funkcji osiągnęła największe rozmiary podczas gruntownego remontu i przebudowy w latach 1879 – 1885, przeprowadzonej z inicjatywy ks. Juzyczyńskiego. Wnętrze otrzymało nową aranżację według projektu i pod kierunkiem architekta wiedeńskiego Karola Königa, przy której byli czynni rzemieślnicy i artyści wiedeńscy, krakowscy i przemyscy. Witraże natomiast powstały w firmie witrażowniczej Reicha i Tiroler Galsmalerei Anstalt w Wiedniu.
– Reprezentują bardzo wysoki poziom artystyczny i technologiczny. Wykonane zostały klasyczną techniką witrażową, to znaczy są to szkła barwione w masie, malowane i wypalane, a następnie składane w listwy ołowiane – podsumowała B. Kot.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze