Reklama

Wiwat 3 maj! [ZDJĘCIA]

05/05/2021 13:18

Jak co roku początek maja to czas świętowania. Pierwszego obchodzimy święto pracy, trzeciego wspominamy uchwalenie pierwszej polskiej konstytucji, a pomiędzy nimi wypada stosunkowo świeże święto flagi. Po raz drugi patriotyczną majówkę celebrowaliśmy pod dyktando pandemii.

Drugi rok z rzędu majowe święta obchodziliśmy skromniej niż zwykle, przy bardzo symbolicznym udziale mieszkańców. W Jarosławiu  z okazji państwowego, ale i kościelnego  święta w kościele pw. NMP Królowej Polski odbyła się msza święta, a delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja.

Na uroczystościach obecni byli m.in. [paywall]posłowie na Sejm RP Tadeusz Chrzan i Mieczysław Kasprzak, Anna Huk – członek zarządu województwa podkarpackiego, Marcin Zaborniak – dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Waldemar Paluch – burmistrz miasta, Stanisław Kłopot – starosta jarosławski, przedstawiciele rady miasta i powiatu jarosławskiego oraz dyrektorzy biur parlamentarnych Anny Schmidt i Mieczysława Golby.

 

Reklama

U Bernardynów

W Przeworsku rocznice uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji celebrowano w kościele oo. Bernardynów. Tu odbyła się msza święta w intencji ojczyzny, po której nastąpiło symboliczne złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym uchwalenie majowej konstytucji.

Wśród obecnych na obchodach wyliczyć należy m.in. burmistrza miasta Leszka Kisiela, wicestarostę przeworskiego Jacka Kierepkę, wójta gminy Przeworsk Daniela Krawca oraz przedstawicieli rad powiatu, miasta i gminy.

 

Przy pomniku Niepodległości

W Lubaczowie tradycyjnie zebrano się przy pomniku Niepodległości, a następnie na mszy św. w konkatedrze. W obchodach święta uczestniczyli Barbara Broź – wicestarosta lubaczowski, Krzysztof Szpyt – burmistrz Lubaczowa, przewodzący rady miasta i powiatu, a także przedstawiciele posłanki Teresy Pamuły.

Reklama

 

Św. Florian, rondo i obraz żywy

Majowe święta celebrowano także w gminach. Tu dość często dodatkowym walorem było przypadające na 4 maja święto strażaków, czyli Dzień Świętego Floriana. Strażackie akcenty miały obchody m.in. w Pruchniku i Tryńczy.

W Kańczudze trzeciomajowe święto, tradycyjnie już, spędził starosta przeworski Bogusław Urban. Wielu znamienitych gości ściągnęło też do Radymna.

Tu w obecności m.in. posła Mieczysława Kasprzaka, członka zarządu województwa podkarpackiego Anny Huk, burmistrza miasta Mieczysława Piziurnego oraz licznie zgromadzonych samorządowców uroczyście nadano rondu na os. Jagiełły nazwę Konstytucji 3 maja, a dodatkowym smaczkiem wydarzenia było dostępne online, a przygotowane przez tutejszą amatorską grupę teatralną i mieszkańców widowisko typu żywy obraz, odtwarzające dzieło Jana Matejki pt. „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”.
pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama