Reklama

Wizytówka powiatu przeworskiego: Powiat Przeworski stawia na rozwój i współpracę!

24/10/2025 10:01

Rozmowa ze Starostą Przeworskim Dariuszem Łapą.

Powiat Przeworski w ostatnim czasie dynamicznie się zmienia. Inwestycje drogowe, działania ekologiczne, rozwój infrastruktury zdrowotnej i troska o dziedzictwo kulturowe – to tylko niektóre z obszarów, w których samorząd jest aktywny. O priorytetach, współpracy z Radą Powiatu i planach na przyszłość rozmawiamy ze Starostą Przeworskim Dariuszem Łapą.

Dariusz Łapa, starosta przeworski.

– Panie Starosto, jak ocenia Pan dotychczasowy okres obecnej kadencji?

– Był to bardzo intensywny i wymagający okres. Wspólnie z Radą Powiatu, wójtami i burmistrzami zrealizowaliśmy szereg działań, które realnie wpływają na rozwój naszego powiatu. Udało się nam wzmocnić współpracę samorządową i nadać tempo kluczowym inwestycjom. Jesteśmy otwarci na współpracę i dialog, bo tylko razem możemy skutecznie rozwijać nasz powiat.

Reklama

– Jak układa się współpraca z Radą Powiatu?

– Bardzo dobrze. Od początku kadencji stawiam na merytoryczną współpracę i wzajemny szacunek. Rada działa sprawnie, a decyzje podejmowane są po rzeczowej dyskusji. Zawsze powtarzam, że zgoda buduje – i to widać na naszych sesjach. Transmisje są publicznie dostępne, dzięki czemu społeczność powiatu może obserwować przebieg obrad i podejmowanie decyzji. Doceniam zaangażowanie wszystkich radnych. Wspólnie działamy na rzecz mieszkańców, a efekty są coraz bardziej widoczne.

Reklama

– W ostatnim czasie Powiat Przeworski uplasował się w czołówce ogólnopolskich rankingów samorządowych!

– Tak, to dla nas powód do dużej satysfakcji. Powiat Przeworski zajął II miejsce w rankingu wydatków na ochronę klimatu, VI miejsce w kategorii wydatków inwestycyjnych samorządów oraz VI w rankingu podsumowującym 20-lecie Polski w Unii Europejskiej, w kategorii powiaty, na 380 powiatów na prawach ziemskich i grodzkich. Rankingi zostały przygotowane przez redakcję pisma „Wspólnota” we współpracy z uznanymi ekspertami.

Reklama

Powiat Przeworski wśród liderów samorządowych – podczas Samorządowego Forum Kapitału i Finansów uhonorowano najlepsze powiaty w ogólnopolskich rankingach „Wspólnoty”.

– W ostatnich miesiącach widać duży ruch inwestycyjny w powiecie.

– To prawda, inwestycji jest wiele. Zakończyła się przebudowa drogi powiatowej Kańczuga – Jarosław wraz z przebudową obiektu mostowego, realizowana w latach 2024–2025.Koszt inwestycji to ponad 21,6 mln zł, w tym udział Powiatu Przeworskiego, Gminy Zarzecze, Miasta i Gminy Kańczuga i dotacja z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie ponad 17,2 mln zł.

Reklama

Nowoczesna infrastruktura drogowa łączy region – zakończono przebudowę drogi Kańczuga – Jarosław wraz z mostem, z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Zakończyła się rozbudowa drogi powiatowej Gorliczyna – Przeworsk. Wartość inwestycji wyniosła blisko 18 mln zł. Zadanie realizowane było przy udziale Powiatu Przeworskiego, Gminy Miejskiej Przeworsk, z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 13,8 mln zł. W ramach inwestycji w mieście powstały m.in. dwa nowe ronda, które znacząco poprawiły płynność ruchu i bezpieczeństwo kierowców.

Reklama

Nowe ronda i przebudowana droga Gorliczyna – Przeworsk znacząco poprawiły płynność ruchu w mieście. Inwestycja o wartości 18 mln zł została zrealizowana dzięki współpracy Powiatu i Gminy Miejskiej Przeworsk.

Zakończyła się także budowa farmy fotowoltaicznej z magazynem energii na terenie parku przy Muzeum w Przeworsku, o wartości ponad 19,6 mln zł, współfinansowanej z Rządowego Funduszu Polski Ład w kwocie 15,2 mln zł. To inwestycja, która pozwoli obniżyć koszty energii w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Przeworsku.

Reklama

Energia ze słońca dla zdrowia – nowa farma fotowoltaiczna w Przeworsku zasili Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ograniczając koszty i emisję CO2.

Chałupki – trwa budowa przepustu na rowie melioracyjnym w ciągu drogi powiatowej Gorliczyna – Wólka Pełkińska. Zadanie poprawi bezpieczeństwo i usprawni lokalny ruch.


Obecnie trwa realizacja zadania polegającego na rozbiórce mostu w km 3+729 drogi powiatowej Gorliczyna - Wólka Pełkińska i budowie w jego miejsce przepustu na rowie melioracyjnym w miejscowości Chałupki wraz ze zjazdami.Wartość inwestycji wynosi ponad 606 tys. zł, w tym dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej na rok 2025 wynosi ponad 236 tys. zł.

Reklama

 

Na sesji Rady Powiatu 19 września br. zabezpieczono w budżecie środki na realizację trzech kolejnych zadań inwestycyjnych:

  • Przebudowa drogi powiatowej Studzian - Wojciechówka, polegająca na budowie chodnika w m. Studzian - wartość 445 000 zł,
  • Odnowa nawierzchni drogi powiatowej Zarzecze-Pełnatycze-Bystrowice wraz z remontem chodnika – wartość 913 800 zł,
  • Przebudowa drogi powiatowej Rozbórz - Mirocin - Ożańsk w m. Mirocin – wartość - 965 400 zł.

Zadania będą współfinansowane po połowie przez Gminę Przeworsk i Gminę Zarzecze.

Złożyliśmy również wnioski o dofinansowanie kolejnych, dużych przedsięwzięć. Do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg trafił wniosek o przebudowę drogi powiatowej Łopuszka Wielka – Hucisko Nienadowskie, o wartości blisko 28 mln zł.

W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 złożono wniosek dotyczący scalenia gruntów wraz z zagospodarowaniem poscaleniowym wsi Cieplice w gminie Adamówka – jego wartość przekracza 51 mln zł.

Reklama

Ponadto przygotowano projekt pn. „Poszerzenie oferty kulturalnej oraz zwiększenie dostępności Muzeum Pożarnictwa funkcjonującego przy Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy”, zgłoszony w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027. Wartość tego zadania to ponad 20,7 mln zł.

Każdy z projektów to konkretna poprawa bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców. Modernizujemy drogi i chodniki na terenie całego powiatu, aby sukcesywnie poprawiać infrastrukturę i dostosowywać ją do rosnących potrzeb komunikacyjnych.

Reklama

– Przeworska Kolejka Wąskotorowa „Pogórzanin” to wizytówka regionu. Jakie ma Pan plany wobec niej?

– Kolejka to nasze dziedzictwo i jednocześnie ogromny atut turystyczny. W ubiegłym roku obchodziła jubileusz 120-lecia. Dużym powodem do dumy jest fakt, że stacja kolejowa Kańczuga wraz z otoczeniem – magazynem spedycji i wieżą ciśnień – została nagrodzona w konkursie „Zabytek Zadbany” w kategorii zabytków techniki.Spośród 67 zgłoszonych obiektów wyróżniono jedynie 22.Konkurs ten organizowany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, przy współpracy Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 1 października br. w Żyrardowie. To dla nas bardzo prestiżowe wyróżnienie.

Reklama

Uroczyste wręczenie nagrody „Zabytek Zadbany” dla Powiatu Przeworskiego – doceniono renowację stacji kolejowej w Kańczudze, jednej z najlepiej zachowanych wąskotorowych pereł regionu.

Obecnie trwają intensywne prace konserwatorsko-budowlane przy zabytkowym budynku stacyjnym w Hadlach Szklarskich. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu w kwocie 620 tys. zł z programu Ochrona Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków Powiatu Przeworskiego. Wartość całego zadania to około 1,3 mln zł.

Renowacja budynku dawnej stacji w Hadlach Szklarskich – dzięki wsparciu MKiDN oraz Powiatu Przeworskiego zabytkowy obiekt zyska nowe życie i funkcje turystyczne.

Przygotowujemy dokumentację techniczną na remont torów na odcinku Przeworsk – Kańczuga oraz Bachórz – Dynów, a także na remont trzech mostów znajdujących się na trasie kolejki. Planujemy remont dworca wraz z otoczeniem kolejki wąskotorowej w Jaworniku Polskim oraz lokomotywy parowej Px48-1734. O dofinansowanie będziemy się starać z programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia. Ponadto Powiat Przeworski w partnerstwie z Miastem i Gminą Kańczuga planuje złożyć drugi wniosek w ramach ww. programu o dofinansowanie na zagospodarowanie otoczenia stacji kolejowej w Kańczudze.

– Czy turystyka staje się jednym z priorytetów rozwoju powiatu?

– Zdecydowanie tak. Połączenie dziedzictwa kulturowego z nowoczesną infrastrukturą turystyczną to kierunek, który przyciąga coraz więcej turystów. Współpracujemy z gminami i innymi organizacjami, aby wspólnie tworzyć spójną i atrakcyjną ofertę turystyczną.O kierunkach współpracy rozmawiano również podczas wyjazdowego posiedzenia Zarządu Województwa Podkarpackiego w Hadlach Szklarskich, które zostało zainaugurowane przejazdem „Pogórzaninem”. Cieszy nas, że z przejazdów kolejką korzysta coraz więcej turystów. Tworzone są wydarzenia tematyczne – skierowanie do dzieci, dorosłych, a także grup szkolnych i przedszkolnych.

Wyjazdowe posiedzenie Zarządu Województwa Podkarpackiego w Hadlach Szklarskich – rozmowy o współpracy samorządów i rozwoju oferty turystycznej regionu.

 

– Wspomniał Pan o SP ZOZ w Przeworsku. Jak wygląda obecnie sytuacja szpitala?

– Nie ukrywam, że sytuacja finansowa SP ZOZ jest trudna, jednak podejmujemy zdecydowane działania naprawcze. Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie udzielenia pożyczki długoterminowej z budżetu Powiatu w wysokości 10 mln zł. Naszym celem jest stabilizacja finansowa placówki, poprawa warunków pracy personelu oraz jakości świadczonych usług medycznych.

Równocześnie wspieramy młodych lekarzy, zachęcając ich do związania swojej przyszłości zawodowej z naszym szpitalem. W ramach programu stypendialnego Powiatu Przeworskiego od 1 października br. pięciu absolwentów kierunku lekarskiego rozpoczęło staż podyplomowy w SP ZOZ w Przeworsku - rok wcześniej były to dwie osoby. Do 17 października br. trwał nabór do programu stypendialnego dla studentów kierunku lekarskiego, w ramach którego stypendium wynosi 3 tys. zł miesięcznie i przyznawane jest na okres dziewięciu miesięcy.

SP ZOZ w Przeworsku znalazł się na liście projektów rekomendowanych do dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy w ramach działania D1.1.2 „Przyspieszenie procesów transformacji cyfrowej ochrony zdrowia poprzez dalszy rozwój usług cyfrowych w ochronie zdrowia”. Dzięki wsparciu Powiatu Przeworskiego oraz środkom z KPO placówka wprowadzi innowacyjne rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, które podniosą jakość opieki i usprawnią obsługę pacjentów. Projekt obejmuje m.in. modernizację systemów IT, integrację dokumentacji medycznej, zwiększenie poziomu cyberbezpieczeństwa oraz połączenie z ogólnokrajowym repozytorium danych medycznych. Wartość inwestycji to 5,6 mln zł, w tym dofinansowanie z KPO to 4,6 mln zł.

– Edukacja to również ważny obszar działalności samorządu powiatowego. Jak ocenia Pan aktualny stan oświaty?

– Powiat jest organem prowadzącym dla dwóch szkół ponadpodstawowych – Zespołu Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego i I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Systematycznie inwestujemy w bazę dydaktyczną i rozwój kierunków kształcenia, aby jak najlepiej przygotować młodzież do wymagań współczesnego rynku pracy.

ZSZ realizuje projekt „Fachowcy jutra – dzisiaj kształcenie jutro zawodowy sukces” o wartości 5,2 mln zł, z czego blisko 4,7 mln zł to dofinansowanie z UE.W ramach projektu doposażono pracownie: gastronomiczną, mechaniczną, budowlaną i samochodową, w tym w pojazd hybrydowy plug-in Kia Ceed PHEV, co pozwala uczniom zdobywać praktyczne umiejętności w pracy z nowoczesnymi technologiami. Ponadto uczniowie i nauczyciele uczestniczą w licznych kursach i szkoleniach zawodowych.

Warto również podkreślić, że obie szkoły uczestniczą w projekcie Erasmus+, umożliwiającym młodzieży i nauczycielom zdobywanie doświadczenia międzynarodowego oraz doskonalenie kompetencji językowych i zawodowych.  

 

– Wiele mówi się też o współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi. Jak Pan ją ocenia?

– Bardzo pozytywnie. Organizacje pozarządowe są ważnym partnerem samorządu. Wspieramy ich inicjatywy finansowo i merytorycznie – od projektów edukacyjnych i kulturalnych, przez sport i rekreację. Planowane jest większe wsparcie dla mniej popularnych dyscyplin sportowych oraz wyjazdów na zawody.

W lipcu br. organizacje z terenu powiatu przeworskiego, w tym Koła Gospodyń Wiejskich i Ochotnicze Straże Pożarne, otrzymały dofinansowanie w ramach Rządowego Programu „Moc Małych Społeczności”. W województwie podkarpackim przyznano 71 dotacji, z czego aż 10 trafiło do organizacji z naszego powiatu – wynik, z którego jesteśmy bardzo dumni!

Cieszę się, że w naszym powiecie jest tylu aktywnych ludzi, którym zależy na dobru wspólnoty. Współpraca samorządu z lokalnymi stowarzyszeniami, kołami gospodyń i strażami pożarnymi układa się bardzo dobrze – wspieramy ich inicjatywy.   

XVII Powiatowe Święto Chleba w Przeworsku.

W tym roku odbyło się XVII Powiatowe Święto Chleba - piknik rodzinny, podczas którego swoje stoiska przygotowało aż 34 Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu przeworskiego. To wydarzenie doskonale pokazuje, jak owocna jest współpraca samorządu z mieszkańcami i jak silnie zakorzeniona jest tradycja wspólnego działania w naszym powiecie.

– Dziękuję za rozmowę.

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/10/2025 10:03
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama