Nikogo chyba nie trzeba przekonywać o pięknie zabytkowych przemyskich kamienic i kamieniczek. Dla wielu czas stanął w miejscu i aby ich uroku zupełnie nie zatracić, w niektórych wykonane zostały prace konserwatorskie. Oczywiście pod pełną kontrolą Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu.
Znamienitym przykładem ostatnich działań jest odnowienie wnętrza kamienicy przy ul. Grzegorza z Sanoka 9 w Przemyślu, która została wybudowana w 1906 r.
– Na początku września dokonaliśmy[paywall] odbioru czwartego etapu prac konserwatorskich prowadzonych we wnętrzu tej zabytkowej kamienicy. Ciągłość prac prowadzonych przez tę samą osobę zapewnia utrzymanie poziomu artystycznego i spójności estetycznej. W tym sezonie konserwatorskim obejmowały sufit na pierwszym piętrze i konserwację jednej ściany – powiedziała Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot.
Prace konserwatorskie polegały m.in. na usunięciu wtórnych elementów (kity, łaty), oczyszczeniu powierzchni malowideł, wzmocnieniu warstw malarskich i zapewnieniu im jednocześnie przyczepności do podłoża, uzupełnieniu ubytków tynków oraz pobiałów, wykonaniu retuszu scalającego i rekonstrukcji większych ubytków.
– Naprawdę jesteśmy zadowoleni z wyniku prac i spodziewamy się, że w kolejnym sezonie konserwatorskim będą kontynuowane i zakończone wszystkie te prowadzone przy dekoracji malarskiej. Do uzyskania pełnego efektu artystycznego wnętrza klatki schodowej pozostały już tylko polichromie na dwóch ścianach ostatniego piętra kamienicy. Niezmiennie zachęcamy właścicieli innych kamienic z zachowanym wystrojem wnętrz do rozpoczęcia podobnych prac konserwatorskich – podsumowała B. Kot.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze