Reklama

Wójt gminy Medyka z zarzutami o mobbing

Kilka zarzutów dotyczących m.in. mobbingu czy łamania praw pracowniczych usłyszał wójt gminy Medyka Marek I., piastujący ten urząd od 16 lat. – Nigdy wobec nikogo mobbingu nie stosowałem. Próbowałem kilka razy zdyscyplinować tę panią, która sądziła, że może trząść całym urzędem. Na to pozwolić sobie nie mogłem – powiedział wójt gminy Medyka.

Sprawa wypłynęła podczas obrad Rady Gminy Medyka 8 listopada br. To wówczas, kiedy sesja miała się już ku końcowi, przewodniczący rady Mariusz Gumienny powiedział m.in.:

– To, co się wydarzyło, uderza także w nas, radnych. Więc gwoli wyjaśnienia chciałbym przedstawić całą sytuację. Jedna z pań pracujących w urzędzie gminy była nękana na różny sposób przez pana wójta. Był to, według niej, mobbing. Pani, nie mając innego wyjścia, zgłosiła tę sprawę do rady gminy. Pisemna skarga została przyjęta podczas jej spotkania ze mną, panią sekretarz gminy i panią skarbnik. Wraz z dowodami, które załączyła, skierowałem sprawę do gminnej Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Komisja zapoznała się z materiałami i stwierdziła, że nie ma kompetencji do rozwiązania tak trudnej i skomplikowanej sprawy. Skarga została rozpatrzona przez radnych w formie uchwały i przekazana w sierpniu tego roku do Prokuratury Rejonowej w Przemyślu, a także Państwowej Inspekcji Pracy. O tym fakcie poinformowany został również wojewoda podkarpacki.

Reklama

Podejrzenie dwóch przestępstw

Przemyska prokuratura sprawą się zajęła i… postawiła wójtowi gminy Medyka zarzuty. Jest podejrzany o popełnienie dwóch przestępstw.

– Mimo postawienia zarzutów wójtowi gminy Medyka, Prokuratura Rejonowa w Przemyślu wciąż prowadzi śledztwo w sprawie dwóch przestępstw, w których Marek Iw. jest podejrzany. Chodzi o[paywall] psychiczne znęcanie się od lutego 2021 roku do października 2022 roku nad jedną z pracownic Urzędu Gminy w Medyce. Znęcanie miało polegać na nękaniu telefonicznym, wysyłaniu wiadomości tekstowych w czasie wolnym od pracy i o różnych porach, nachodzeniu w miejscu zamieszkania i innych miejscach publicznych, kontrolowaniu w czasie wolnym od pracy, izolowaniu od innych pracowników, wyzywaniu słowami wulgarnymi, obraźliwymi, poniżaniu, wyszydzaniu, oczernianiu, posądzaniu o chorobę psychiczną, grożeniu zwolnieniem z pracy, naruszaniu nietykalności cielesnej, w następstwie czego pokrzywdzona próbowała targnąć się na własne życie – wyliczyła rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Przemyślu prokurator Marta Pętkowska.

Reklama

Polecenia uchybiające godności człowieka

– Kolejny zarzut, jaki usłyszał podejrzany, dotyczy tego, że w tym samym okresie, wykonując jako wójt gminy Medyka czynności w sprawach w zakresie prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, złośliwie naruszał prawa pracownicze zatrudnionej na umowę o pracę poprzez wydawanie poleceń, które uchybiały godności człowieka i relacjom służbowym pomiędzy przełożonym a podwładną. Groził odmówieniem zgłoszonego urlopu wypoczynkowego bez przyczyny, bezzasadnie opóźniał wypłatę podwyżki i nagrody, co stanowiło przejaw posiadanych przez niego uprawnień motywowanych jedynie personalnym odwetem – stwierdziła M. Pętkowska.

Złamał zakaz

Wójt gminy Medyka nie przyznał się do zarzucanych czynów. Złożył wyjaśnienia, które jednak częściowo potwierdziły jego nieodpowiednie zachowania wobec pokrzywdzonej.

Prokurator prowadzący postępowanie zastosował wobec Marka I. dozór policyjny. Wójt gminy Medyka miał się zgłaszać raz w tygodniu w Komendzie Miejskiej Policji w Przemyślu. Dostał również zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną i zbliżania na odległość mniejszą niż 2 metry, a wykonywanie obowiązków i przekazywanie poleceń miał kierować za pośrednictwem innych pracowników.

Od decyzji o dozorze policyjnym adwokat Marka I. złożył odwołanie. Przemyski sąd uchylił dozór, ale…

Reklama

– Podejrzany naruszył kilkakrotnie zakaz, w związku z tym 8 listopada prokurator ponownie zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji. Tym razem podejrzany ma dwa razy w tygodniu zgłaszać się w Komendzie Miejskiej Policji w Przemyślu. Pozostałe zakazy nadal są aktualne – powiedziała M. Pętkowska.

Nigdy nie stosowałem mobbingu

– Nigdy wobec nikogo nie stosowałem żadnego mobbinu. Próbowałem tylko zdyscyplinować tę panią. W urzędzie, kierowanym przeze mnie, wielokrotnie dochodziło do sytuacji, że owa pani chciała wszystkim i wszystkimi kierować, a ja nie mogłem się na to zgodzić. Nie mogłem sobie na to pozwolić – stwierdził wójt gminy Medyka Marek I.

Reklama


Warto wspomnieć, że za naruszenie praw pracowniczych grozi kara do 2 lat więzienia, z kolei doprowadzenie do targnięcia się na własne życie zagrożone jest karą od 2 do 12 lat więzienia.

Co dalej?

Postępowanie w tej sprawie jeszcze trwa. Jak poinformowała M. Pętkowska, do przesłuchania pozostało jeszcze kilku świadków.

– Postępowanie powinno się zakończyć za jakiś miesiąc. Można domniemywać w związku z tym, że jeszcze w tym roku do sądu trafi akt oskarżenia – podsumowała rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Przemyślu.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama