Reklama

Wójt przestrzega: – Uważajcie na ekologów

10/10/2015 16:27

Podczas sesji rady gminy w Birczy dyskutowano o turystyce, budżecie i dofinansowaniach, ale najwięcej emocji wzbudził projekt utworzenia Turnickiego Parku Narodowego, który – choć nie był bezpośrednim tematem sesji – wciąż przewijał się w rozmowach w związku ze wzmożonymi w ostatnim czasie działaniami ekologów.

Pod dyskusję trafił wniosek o ustanowienie kilkuset (a docelowo kilku tysięcy) drzew na obszarze gminy pomnikami przyrody. Zarówno wójt, jak i radni niechętnie odnoszą się do tego pomysłu. Na sesji wójt gminy Grzegorz Gągola przestrzegł obecnych na sali przed ekologami, którzy „wchodzą na prywatne działki, robią zdjęcia, dokumentują i chcą później ustanawiać pomniki przyrody”.

W sprawie parku wójt wypowiadał się niedawno na antenie stacji TVN. Po drugiej stronie barykady stanęła zaangażowana w sprawę Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, mająca poparcie w swoich działaniach m.in w: WWF Polska, Greenpeace Polska oraz szerokich kręgach polskich ekologów. Argumentują swoje działania tym, że arłamowskie lasy to jeden z najcenniejszych kompleksów leśnych  na terenie Polski, na którego obszarze znajduje się wiele starych i okazałych drzew, których obecnie przed wycinką nic nie chroni.


fot.Kamil Jacek Zarański
Ekolodzy argumentują swoje działania tym, że arłamowskie lasy to jeden z najcenniejszych kompleksów leśnych na terenie Polski.

Reklama

Zabrakło realnych działań

Podczas sesji zadecydowano także o wystąpieniu gminy z Lokalnej Grupy Działania „Wrota Karpat Wschodnich”. Przyczyną takiego kroku był brak realnych działań grupy. Obecnie gGmina uczestniczy natomiast w działaniach LGD „Ziemia Przemyska”, dlatego po sesji odbyło się spotkanie, na którym objaśniono zasady starania się o dofinansowanie na cele statutowe tej organizacji. Padły też pierwsze propozycje, na co przeznaczyć środki. Mowa była m.in o parkingu przed kościołem oraz wiacie przystankowej w miejscowości Roztoka. 


kjz
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Ent - niezalogowany 2015-10-10 22:01:41

    Uważajcie lepiej na wójta i tego typu wynaturzonych, pazernych kutafonuf !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ent - niezalogowany 2015-10-10 22:23:13

    YOUTUBE.COM - ILLUSION - RUSZY LAS

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Racjonalny - niezalogowany 2015-10-11 10:18:52

    Brak zaplecza turystycznego oraz brak innej formy zatrudnienia-poza firmami związanymi z usługami leśnymi, przetwórstwem drewna na danym obszarze powoduje taki a nie inny głos samorządowców. Utworzenie TPN byłoby strzałem w kolano dla rządzących a najważniejsze mieszkańców. Nie można popadać również w skrajności tzn. nakładania się form ochrony: od pomnika przez rezerwat po N2000.  Organizacje pseudoekologiczne są nastawione na zysk i zrobią wszystko aby się nachapać. Stanowisko samorządowców mamy, szkoda tylko, że brak jest jakiejkolwiek opinii ze strony Nadleśnictwa Bircza. Głos z regionalnej to nie wszystko Panie Zbigniewie...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama