Podczas sesji rady gminy w Birczy dyskutowano o turystyce, budżecie i dofinansowaniach, ale najwięcej emocji wzbudził projekt utworzenia Turnickiego Parku Narodowego, który – choć nie był bezpośrednim tematem sesji – wciąż przewijał się w rozmowach w związku ze wzmożonymi w ostatnim czasie działaniami ekologów.
Pod dyskusję trafił wniosek o ustanowienie kilkuset (a docelowo kilku tysięcy) drzew na obszarze gminy pomnikami przyrody. Zarówno wójt, jak i radni niechętnie odnoszą się do tego pomysłu. Na sesji wójt gminy Grzegorz Gągola przestrzegł obecnych na sali przed ekologami, którzy „wchodzą na prywatne działki, robią zdjęcia, dokumentują i chcą później ustanawiać pomniki przyrody”.W sprawie parku wójt wypowiadał się niedawno na antenie stacji TVN. Po drugiej stronie barykady stanęła zaangażowana w sprawę Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, mająca poparcie w swoich działaniach m.in w: WWF Polska, Greenpeace Polska oraz szerokich kręgach polskich ekologów. Argumentują swoje działania tym, że arłamowskie lasy to jeden z najcenniejszych kompleksów leśnych na terenie Polski, na którego obszarze znajduje się wiele starych i okazałych drzew, których obecnie przed wycinką nic nie chroni.

fot.Kamil Jacek Zarański
Ekolodzy argumentują swoje działania tym, że arłamowskie lasy to jeden z najcenniejszych kompleksów leśnych na terenie Polski.
Podczas sesji zadecydowano także o wystąpieniu gminy z Lokalnej Grupy Działania „Wrota Karpat Wschodnich”. Przyczyną takiego kroku był brak realnych działań grupy. Obecnie gGmina uczestniczy natomiast w działaniach LGD „Ziemia Przemyska”, dlatego po sesji odbyło się spotkanie, na którym objaśniono zasady starania się o dofinansowanie na cele statutowe tej organizacji. Padły też pierwsze propozycje, na co przeznaczyć środki. Mowa była m.in o parkingu przed kościołem oraz wiacie przystankowej w miejscowości Roztoka.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Uważajcie lepiej na wójta i tego typu wynaturzonych, pazernych kutafonuf !!!
Brak zaplecza turystycznego oraz brak innej formy zatrudnienia-poza firmami związanymi z usługami leśnymi, przetwórstwem drewna na danym obszarze powoduje taki a nie inny głos samorządowców. Utworzenie TPN byłoby strzałem w kolano dla rządzących a najważniejsze mieszkańców. Nie można popadać również w skrajności tzn. nakładania się form ochrony: od pomnika przez rezerwat po N2000. Organizacje pseudoekologiczne są nastawione na zysk i zrobią wszystko aby się nachapać. Stanowisko samorządowców mamy, szkoda tylko, że brak jest jakiejkolwiek opinii ze strony Nadleśnictwa Bircza. Głos z regionalnej to nie wszystko Panie Zbigniewie...
Uważajcie lepiej na wójta i tego typu wynaturzonych, pazernych kutafonuf !!!
YOUTUBE.COM - ILLUSION - RUSZY LAS
Brak zaplecza turystycznego oraz brak innej formy zatrudnienia-poza firmami związanymi z usługami leśnymi, przetwórstwem drewna na danym obszarze powoduje taki a nie inny głos samorządowców. Utworzenie TPN byłoby strzałem w kolano dla rządzących a najważniejsze mieszkańców. Nie można popadać również w skrajności tzn. nakładania się form ochrony: od pomnika przez rezerwat po N2000. Organizacje pseudoekologiczne są nastawione na zysk i zrobią wszystko aby się nachapać. Stanowisko samorządowców mamy, szkoda tylko, że brak jest jakiejkolwiek opinii ze strony Nadleśnictwa Bircza. Głos z regionalnej to nie wszystko Panie Zbigniewie...