Niegospodarność, przywłaszczenie szkolnego sprzętu, poświadczanie nieprawdy – to zarzuty, które spadły na dyrektor Publicznego Gimnazjum im. kardynała Adama Sapiehy. – Kontrola przeprowadzona przez nas w gimnazjum je potwierdziła, dlatego zdecydowałem o zawieszeniu pani dyrektor w pełnieniu obowiązków i skierowaniu sprawy do prokuratury – powiedział wójt gminy Krasiczyn Tadeusz Bobek.
Afera w krasiczyńskim gimnazjum wybuchła z chwilą, gdy na biurko wójta gminy Tadeusza Bobka trafiło pismo parafowane przez czwórkę nauczycieli tej placówki. Pismo, a w zasadzie wniosek o przeprowadzenie kontroli w szkole. Nauczyciele oskarżyli w nim dyrektor o destrukcyjne działania na niekorzyść szkoły, uczniów, rodziców i nauczycieli. – Źle się działo przez lata, ale nasz wniosek nie dotyczył aż tak rozległego czasu, bo owe nieprawidłowości trzeba było wówczas dokumentować. Teraz co najwyżej można kojarzyć fakty i złożyć w całość. Ludzie tylko rozmawiali między sobą, ale na tym się kończyło. Nie tędy droga, bo czymś takim niczego nie udowodnimy. Zwróciliśmy się do wójta o uporządkowanie pewnych spraw w szkole, bo jako rada pedagogiczna straciliśmy zaufanie do pani dyrektor. Chodzi nam o to, co się działo tu i teraz – tłumaczy jeden z parafujących pismo. – Czara goryczy się przelała. Nie przypuszczaliśmy, że sprawa oprze się o prokuraturę. To, co jednak ujrzało światło dzienne podczas kontroli komisji z urzędu gminy, tylko potwierdziło nasze domysły – dodał.
Zawieszona dyrektorka
Zdaniem nauczycieli dyrektor szkoły popełniała rażące uchybienia względem obowiązujących procedur i przepisów oświatowych. Wójt gminy zdecydował się powołać specjalną komisję, która 21 maja br. przeprowadziła w gimnazjum kontrolę. – Potwierdziły się wszystkie obawy grona pedagogicznego szkoły. Wyniki kontroli spowodowały utratę zaufania do dyrektorki gimnazjum i 27 maja br. zawiesiłem ją w pełnieniu obowiązków. Kontrolę przeprowadziło również Podkarpackie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, ale nie znam jeszcze ich wniosków. Widać rutyna czasami gubi – powiedział wójt gminy Krasiczyn Tadeusz Bobek.
Pełniącym obowiązki dyrektora krasiczyńskiego gimnazjum został nauczyciel fizyki i geografii Bogusław Bielański. Wójt gminy na zawieszeniu dyrektorki jednak nie poprzestał. Złożył do Prokuratury Rejonowej w Przemyślu zawiadomienie o możliwości popełnienia przez nią przestępstwa. Dotarło do instytucji 28 maja br. – Zawiadomienie złożone przez Urząd Gminy w Krasiczynie dotyczy konkretnie przywłaszczenia dwóch notebooków o łącznej wartości około pięciu tysięcy siedmiuset złotych oraz składania fałszywych oświadczeń przez dyrektor szkoły. Do zawiadomienia dołączone zostały wyniki urzędowej kontroli przeprowadzonej w szkole. Sprawa trafiła do Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu – poinformowała Marta Pętkowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Przemyślu.
Przemyska policja wszczęła postępowanie w sprawie przywłaszczenia powierzonego mienia 8 czerwca br. Dochodzenie cały czas trwa. Przesłuchiwani są świadkowie, sprawdzane są m.in. dokumenty w księgowości placówki.
Skontaktowaliśmy się z zawieszoną dyrektor gimnazjum. Na tym stanowisku spędziła w Krasiczynie ponad 15 lat. Stwierdziła, że nikt nigdy z tak absurdalnymi zarzutami wobec niej nie wystąpił. Dodała, że w żadnym wypadku nie czuje się winna. Dopóki jednak trwa postępowanie, nie chce komentować sprawy.
Co dalej? – Pewnie będzie konkurs na nowego dyrektora naszego gimnazjum. Skłaniałbym się za kimś spoza szkoły, spoza kręgu bezpośrednio zainteresowanych sprawą, za kimś obcym, który miałby nowy ogląd całej sytuacji – powiedział wójt gminy T. Bobek.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A jeśli okaże się , że jest to nieprawda. To jak zareaguje niedawno wybrany wójt? Stary wójt jakoś nie zauważał tych " nieprawidłowości" . A może ktoś z czwórki nauczycieli chce zostać nowym dyrektorem szkoły?
A jeśli okaże się , że jest to nieprawda. To jak zareaguje niedawno wybrany wójt? Stary wójt jakoś nie zauważał tych " nieprawidłowości" . A może ktoś z czwórki nauczycieli chce zostać nowym dyrektorem szkoły?